banner29

Ebû Kuhâfe kimdir? Ebû Kuhâfe‘nin hayatı...

Ebû Kuhâfe kimdir? Ebû Kuhâfe nerede doğmuştur? Ebû Kuhâfe ne zaman doğmuştur? Ebû Kuhâfe nasıl Müslüman olmuştur? Ebû Kuhâfe nasıl hicret etmiştir? Ebû Kuhâfe nasıl evlenmiştir? Ebû Kuhâfe’nin cesareti, Ebû Kuhâfe‘nin hayatı, Ebû Kuhâfe’nin vefatı…

İslam 15.01.2020, 16:08 15.01.2020, 17:09
Ebû Kuhâfe kimdir? Ebû Kuhâfe‘nin hayatı...

İşte, "Ebû Kuhâfe kimdir? Ebû Kuhâfe nerede doğmuştur? Ebû Kuhâfe ne zaman doğmuştur? Ebû Kuhâfe nasıl Müslüman olmuştur? Ebû Kuhâfe nasıl hicret etmiştir? Ebû Kuhâfe nasıl evlenmiştir? Ebû Kuhâfe’nin cesareti, Ebû Kuhâfe‘nin hayatı, Ebû Kuhâfe’nin vefatı…" sorularının cevapları...

Ebu Kuhäfe, Hz. Ebû Bekir'in babasıdır. Ebû Bekir'in (r.a.) bütün ailesi Müslüman olduğu halde, Ebû Kuhâfe Mekke'nin fethinden sonra Müslüman oldu.

Mekke fethedildiğinde, Hz. Ebû Bekir babasının elinden tutarak Peygamberimizin huzuruna getirdi, çok yaşlıydı. Üstelik gözleri de görmüyordu. Peygamberimiz onun yorulmasını hoş karşılamadı. Hz. Ebû Bekir'e, "Allah sana merhamet etsin. Babanı evinde bıraksaydın, buraya kadar yormasaydın. Ben onun yanına giderdim" buyurdu. Hz. Ebu Bekir ise, "Ya Resulallah, sizin ona kadar gitmenizden, onun size kadar yürüyüp gelmesi daha uygundur" dedi.

Peygamberimiz Ebû Kuhâfe'yi önüne oturtup, "Ey Ebû Kuhâfe, Müslüman ol. Huzura kavuş" buyurdu. Ebû Kuhâfe hemen kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu. Böylece Hz. Ebû Bekir'in ailesinden Müslüman olmayan hiç kimse kalmadı.

Ebû Kuhâfe (r.a.) Mekke'de kaldı. Peygamberimizin vefâtından sonra Müslümanların, oğlu Hz. Ebû Bekir'e biat ettiğini öğrenince, "Şu bir hakikattır ki, Allah'ın verdiğine engel olabilecek yoktur. Allah'ın vermediğini de verebilecek yoktur" diyerek Allah'a şükretti.

Hz. Ebû Kuhâfe, Ebû Bekir'in (r.a.) vefatından sonra, Hicretin 14. yılında 97 yaşında iken vefât etti.

Allah ondan razı olsun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?