banner30

banner29

Peygamber Efendimiz'in Hac Yolculuğu... (1. gün)

Peygmberimiz hacca gitmeye ne zaman karar verdi? Hz. Muhammed'in Hacca giderken kullandığı güzergah neresidir? Bütün insanlığın örnek ladığı tek insan, Fahr-i Kainat sevgili peygamberimizin hac yolculuğunun 1, günü...

İslam 06.08.2019, 18:04
Peygamber Efendimiz'in Hac Yolculuğu... (1. gün)

5 Zilkade 632

Hz. Peygamber Aleyhisselatü Vesselam hacca gideceğini 632 yılının Zilkade ayında açıkladı.

İslamiyet’in tebliğinin başlamasından yaklaşık 23 yıl sonra, Nasr süresinin nazil olmasıyla birlikte Hz. Peygamberin (A.s) hac için hazırlıklarına başladı

Hz. Peygamber (A.s) , miladi takvime göre 632 yılının Şubat ayı, Hicri takvim göre ise Hicretin 10. yılı, Zilkâde ayının bitmesine 5 gün kala, Hac farizası için hazırlıkların yapılmasını emretmiştir.

İslam kaynaklarda Hz. Peygamberin (A.s) Medine’ye vardıktan 9 yıl 11 ay 10 gün sonra ilk ve son haccını yapmak üzere yola çıkacağını bütün Müslümanlara duyurduğu görülmektedir.

Hz.Peygamberin as bu duyuru ve emri gereğince Müslümanlar, Hz. Peygamberle (A.s)birlikte yapacakları bu müstesna hac için hazırlıklara hemen başlamışlardır.

Hz. Peygamber (Sav) Efendimiz bu sözlerini hac yapacağını ilan ettikten sonra Medine’ye gelen hacı adaylarına verdiği hutbesinde söylemiştir;

“Münasikinizi benden alın, kim bilir belki bu hacdan sonra bir daha sizinle hac etmeyebilirim.”

Hz. Peygamberin (A.s), Hac için yaptığı çağrıdan kısa bir süre sonra Medine ve çevresindeki şehir ahalisinin o güne kadar görmediği kadar büyük bir kalabalık toplandığı ve hareket anına kadar Medine ve çevresinde konakladığı görülmektedir.

Müslümanlar bu çağrıya uyarak hem Hz. Peygamber (A.s) ile birlikte, onun yol ve ibadet arkadaşlığında hac yapma imkânı bulmuşlar, hem de İslam’ın önemli rükünlerinden bir olan hac ibadetinin nasıl yapılacağını bizzat Hz. Peygamberin (A.s) tatbikatı ile görme ve öğrenme fırsatı elde etmişlerdir. Müslümanların hazırlıklarını büyük bir şevk, sevinç ve heyecanla yapmalarının en önemli sebeplerinin başında da bunlar gelmektedir.

Hz. Peygamberin (A.s) Hac çağrısını yapması ve bu çağrıyla birlikte o dönemin iletişim imkânlarının sınırlılığına rağmen büyük bir teveccüh ve katılımın olmasıdır.

Gerçekten de haccın farz kılınmasından sonra Hz. Peygamberin as yaptığı ilk ve son hac olması sebebiyle Medine’deki aileler bu hacca katılmak için imkânlarını sonuna kadar kullanmışlardır.Civarda bulunan şehir kasaba ve köyler başta olmak üzere her bir yandan büyük çapta katılım gerçekleşmiştir.

Kaynaklara göre bir haftadan daha kısa bir süre içerisinde Medine ve civarında binlerce çadır kurulmuştur. Hac için bu çadırlarda konaklayanların sayısının 40 bin civarında olduğu ifade edilmektedir.

Hatta bazı kaynaklar bu rakamı 140 bin’e kadar çıkmaktadır.

Beyhakî’ye göre ise bu sayı 140 binden bile daha fazladır.Tabi bu yolculuğa çıkıldıktan sonra, yolda da çok büyük katılımların olduğu rivayet edilmektedir.

Kanaatimizce rivayet edilen 40 bin rakamını Hz. Peygamberin (A.s) çağrısına hemen cevap verip ilk aşamada Medine ve çevresine gelip kamp kuranlardır. Yola çıkıldıktan sonra Mekke’ye kadar bu kafileye büyük çapta katılımlar olduğuda muhakkatır.

Dolayısıyla Medine-Mekke yolu üzerinde Mekke’ye varıncaya kadar bu sayının 100 bini bulmuş olması muhtemeldir. Daha sora yapılan ve haccın zirvesi-en önemli rüknü-olarak kabul edilen Arafat günü ise bu sayının bütün katılanlarla birlikte 140 bine ulaşmış olduğunu düşünmek bize daha makul gelmektedir.

Çağrı üzerine çok sayıda sahâbî onunla birlikte Hac yapabilmek için hazırlandı. Medine civarında yaşayanlar da Medine’ye geldi. Resûl-i Ekrem, 25 Zilkade (22 Şubat) Cumartesi öğle namazını dört rek‘at kıldırdıktan sonra yanında hanımları ve kızı Fâtıma bulunduğu halde muhacirlerden, ensardan ve diğer Arap kabilelerinden meydana gelen büyük bir kalabalıkla Medine’den ayrıldı. Medineliler’in yaklaşık 11 km. mesafedeki Mîkāt mahalli Zülhuleyfe’ye varınca çevreden gelecek olanların toplanması için geceyi orada geçirdi.

26 Zilkade’de sabah namazını kıldırdı. İhrama girmek için tekrar gusül abdesti aldı. Öğle namazını Zülhuleyfe’de kıldırdıktan sonra telbiye getirerek yola devam etti.

Resûl-i Ekrem’in (Aleyhisselatü Vessellem), Hac yolunda izlediği güzergâh ana hatlarıyla Melel, Seyyâle tepesi, Irkuzzebye, Revhâ, Munsaraf, Üsâye, Arc, Lahyâ Cemel, Sukyâ, Ebvâ, Veddan, Cuhfe, Kudeyd, Usfân, Gamîm, Merrüzzahrân, Serif, Zûtuvâ, Mekke şeklindedir.

...Bugün, sizin dininizi kemale erdirdim. Üzerinizdeki nimetimi de tamamladım. Ve size din olarak İslam’ı seçip ondan hoşnut oldum...ayetinin önemi veda haccı esnasında Arafat vakfesi yapılırken inmiş olmasıdır

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?