İstanbul'un kanalizasyon verilerinden çıkan eroin, esrar ve alkol sonuçları tedirgin etti

Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla içinde İstanbul'un da olduğu şehirlerin uyuşturucu madde kullanım oranlarına ilişkin araştırmaların sonuçlarını yayımladı. Dünyanın önde gelen şehirlerinin kanalizasyonlarından alınan örneklerin incelenmesiyle ortaya çıkan verileri paylaşan Atasoy, sonuçların anlaşılması için İngilizce bilmenin gerekmediğini söyleyerek sorulara yanıt vermeyeceğini belirtti.

Gündem 30.03.2021 - 14:02 30.03.2021 - 14:02

Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Twitter'da yaptığı paylaşımda uyuşturucu kullanım oranlarına ilişkin olan bazı araştırma sonuçlarını paylaşarak "Dün geceden bu yana malum madde ile ilgili görüşlerinizi paylaştınız. Meselenin farklı bir boyutu daha var. Az sonra görecekleriniz için İngilizce bilmenize gerek yok, önce farklı bir İstanbul haritası. Sorularınızı bana yöneltmeyin, yanıtlamayacağım" dedi. Kanalizasyondan alınan örneklerin incelenmesiyle ortaya çıkan veriler dikkat çekti.

"Bu bölgelerden alınan atık su örneklerinden hesaplanan psikoaktif madde tüketimi" diyen Atasoy şu görseli paylaştı: 

Atasoy "Farklı büyük kentlerdeki durum ile İstanbul ve Adana'nın karşılaştırılması" diyerek paylaşımında şu görsele yer verdi:Atasoy, Twitter'dan yaptığı paylaşıma Yeşilay'ın açıkladığı verileri dayanak gösterdi.

İSTANBUL'DA EROİN KULLANIMI YÜKSEK ÇIKTI

Bu paylaşımlara göre İstanbul'da eroin kullanımının dünyadaki diğer şehirlerden açık ara önde olduğu görülüyor.

(Dünya çapında kozmopolit şehirlerde yasadışı uyuşturucu, alkol ve tütün tüketimi)

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@