ABD Başkanı Joe Biden, Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bankası'nın art arda iflas etmesinin ardından başlayan kriz hakkında açıklama yaptı. Bankaların iflas ettiğini duyurmasının ardından yönetiminin hızla aksiyon aldığını belirten Biden, "ABD'liler, bankacılık sisteminin güvenli olduğuna inanabilir. Mevduatlarınız ihtiyaç duyduğunuz her an hazır bulunuyor. İflas eden bankalarda mevduat hesapları bulunan ülke çapındaki küçük işletmeler de rahat bir nefes alabilir çünkü çalışanlarınızın maaşını ve faturalarınızı ödeyebileceksiniz. Elbette, bankaların sıkı çalışanları da rahat bir nefes alabilir" dedi.

'MÜŞTERİLER RAHAT OLABİLİR'
Geçtiğimiz hafta bankalarda bir problem olduğunu öğrendiklerini ifade eden Biden, yetkililere konu ile hızlı şekilde ilgilenmeleri için talimat verdiğini söyledi. Fakat geçtiğimiz cuma günü ve hafta sonu boyunca ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nun (FDIC) Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bankası'nın varlıklarını kontrol ettiğini belirten Biden, "ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve yetkililer hızlıca harekete geçti. Öncelikle, bu bankalarda mevduatı olan tüm müşteriler rahat olabilir. Müşterilere güvende olacaklarını ve paralarına ulaşabileceklerini söylemek istiyorum. Kayıp yok, bu çok önemli bir nokta. Her ABD vatandaşı ihtiyaç duyduğu anda mevduatlarının kendilerine ödeneceğinden emin olmalı" ifadelerini kullandı.

'KAPİTALİZM BÖYLE BİR ŞEY'

Macaristan Meclisi Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini onayladı Macaristan Meclisi Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini onayladı

ABD Başkanı Biden, mevduat sahiplerine uygulanan devlet güvencesinin batan Silicon Valley Bank and Signature Bank'a yatırım yapanları kapsamadığını hatırlatarak "Bilerek risk aldılar. Aldıkları risk gereği para kaybedebilirler. Kapitalizm böyle bir şey" dedi.