Ajan damat film oldu

Eşref Mervan

Ajan damat film oldu
Mısır’ın eski Devlet Başkanı Cemal Abdülnasır’ın damadı Eşref Mervan’ın hayat hikayesini anlatan “The Angel” filmi 14 Eylül’de Netflix’te gösterilecek. Film, fragmanı yayınlandıktan sonra Mısır’da büyük tartışma yarattı. Eşref Mervan’ın İsrail gizli servisinin 20. yüzyıldaki en önemli muhbirlerinden biri olarak gösterilmesi Mısırlı yetkilileri rahatsız etti. Filmin İsrail bakış açısından ele alındığı iddia edildi. Mısır’ın ünlü Ortadoğu uzmanı Tarık Fehmi, İsrail’in uzun zamandır Eşref Mervan’ın ajan olduğunu öne sürdüğünü ancak eski Cumhurbaşkan Hüsnü Mübarek’in cenazesine katılarak Mervan’ın ajan olmadığını göstermeye çalıştığını dile getirdi.

[caption id="attachment_44739" align="alignnone" width="225"] Eşref Mervan[/caption]

SEDAT’IN SIRDAŞIYDI

Cemal Abdülnasır’ın Mossad ajanlığıyla suçlanan damadı aynı zamanda Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın hem özel danışmanı hem de sırdaşıydı. Mervan, 2007’de Londra’daki bir otelde ölü bulunmuştu. İntihar ettiği söylense de ölümü şüpheliydi.KİTAPTAN UYARLANDI


Eşref Mervan, ölümünden önce ülkesinin ileri gelenleri tarafından 1973 Arap-İsrail savaşında Mossad ajanlığı yapmakla suçlanıyordu. Vefatında 63 yaşında olan Mervan ile ilgili ajanlık suçlaması ilk olarak Harold Bloom’un “Yıkımın Arifesinde’ (Eve of Destruction) adlı kitabında ortaya atıldı. Kitapta Mervan’ın 1973’taki Arap-İsrail savaşındaki etkisine dair ayrıntılı iddialar yer aldı. Film, İsrailli yazar Uri Bar-Joseph’in “The Angel: The Egyptian Spy Who Saved Israel” isimli romanından uyarlandı. Siyaset bilimi ve istihbarat uzmanı İsrailli yazar Uri Bar Joseph’in romanında, Mervan’ın İsrail istihbaratı hakkında 1969’dan 1975’e kadar Mısır hakkında değerli bilgiler verdiğini iddia ediyor.İsrailli yönetmen Ariel Vromen’ın yönetmenliğini üstlendiği film, Mervan’ın muhbirlik sürecine odaklanıyor. Spy Game ve Children of Men gibi filmlerin senaristi David Arata, The Angel’in senaristliğini üstleniyor. Son olarak “Doğu Ekspresinde Cinayet” filminde rol alan Hollandalı oyuncu Marwan Kenzari ise Eşref Mervan’ı canlandırıyor. Filmin dünyada ve Ortadoğu’da nasıl yankılanacağı ise şimdiden merak konusu.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5