Başbakan Yıldırım: Fırat'ın batısı tamamlandı, doğusu da aynı olacak

Başbakan Binali Yıldırım, "Fırat'ın batısı tamamlandı, doğusu ne olacak? Doğusu da aynı olacak. Hiç bunun yolu yok. Hiçbir zaman terörle burun buruna yaşayamayız" dedi.

Başbakan Yıldırım: Fırat'ın batısı tamamlandı, doğusu da aynı olacak
Başbakan Binali Yıldırım, Giresun'da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda gündemi değerlendirdi.

Programda yaptığı konuşmada, coşkulu bir mitingde Giresunlularla bir araya geldiğini hatırlatan Yıldırım, daha sonra Giresun'un sanayisini, hizmet sektörünü, kültür dünyasını ve vakıflarını bir araya getiren sivil toplum buluşmasına katıldığını ifade etti.

AK Parti'nin, 16 yıllık iktidarında ülkeye birçok ilkleri yaşattığını ancak en çok ortak akla önem verdiğini dile getiren Yıldırım, bunu da sivil toplum örgütleri marifetiyle yaptıklarını belirtti.

“16 yıl içinde ülkemizi 3,5 kat büyüttük”

STK'ların yerel, ulusal hatta küresel ölçekteki düşünce ve fikirlerini önemsediklerini ve değerlendirdiklerini vurgulayan Yıldırım, "16 yıl boyunca istişare mekanizmasıyla Türkiye'yi, milletimizin bize gösterdiği istikamet doğrultusunda önemli bir noktaya getirdik. 16 yıl içinde ülkemizi 3,5 kat büyüttük. İhracatımızı 4,5 kat büyüttük." dedi.

“Çalıştık, ürettik, taş üstüne taş koyarak bugünlere geldik”

STK'ların, AK Parti iktidarı boyunca "toplumun sesi" olduklarını aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

"Biz de milletimizin sesine kulak vererek çalıştık, ürettik, taş üstüne taş koyarak bugünlere geldik. AK Parti'nin siyaset anlayışında bölgecilik, etnik milliyetçilik, dini milliyetçilik yok, Türkiye var, 81 milyon vatandaşımız ve 780 bin kilometrekare vatan toprağımız var. Bu birliktelik sayesinde birçok zorlukların da kolayca aşılmasını sağladık."

“Cumhurbaşkanımıza da hükümete de demokrasiye de sahip çıktınız”

Başbakan Yıldırım, "Gezi olayları, cumhurbaşkanlığı seçimi, yargı darbe kalkışması, 17/25 Aralık ve 15 Temmuz darbe kalkışmasının, son dönemde karşılaştıkları direnç ve kumpaslar" olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Bunların üstesinden sizlerle beraber geldik. Eğer millet arkamızda olmasaydı biz tanklara, uçaklara, toplara karşı neyimizle mücadele edeceğiz? Millet, Cumhurbaşkanımız meydanlara davet etti, indi meydanlara. Cumhurbaşkanımıza da hükümete de demokrasiye de sahip çıktınız, bayrağımızı indirtmediniz, ezanımızı dindirtmediniz ve alçaklara, FETÖ'cülere hak ettiği dersi, cezayı verdiniz. Şimdi onlar hukuk devleti içinde yaptıklarının hesabını veriyorlar."

"15 Temmuz'dan ders almayanlar var"

Yıldırım, 15 Temmuz gecesi Giresun'un da ayakta olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

"Giresun sadece o gecede değil, devam eden bir ay içinde demokrasi nöbetleriyle hep ayaktaydı. 15 Temmuz'dan ders almayanların olduğunu görüyoruz. 'Acaba, bir ihtimal bir şey daha yapar mıyız' diye yurt dışındaki akıl hocalarıyla beraber yeni planlar, yeni anlayışlarla hareket ediyorlar.

Son günlerde ekonomimiz üzerinde ortaya atılan şayialar, yalanlar, senaryolar hep bu FETÖ üst aklının yurt dışındaki planlarıdır, kurgularıdır. Oynadıkları kirli oyunlarla bu milleti geçmişte de dize getiremediler, bundan sonra da asla bunu başaramayacaklar.

Milli Şairimiz Akif'in dediği gibi 'Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda, şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda, canı, cananı bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.' İşte biz Türk milleti olarak bağımsızlığımıza, vatanımıza, bayrağımıza böylesine düşkün bir milletiz. Böyle bir milletin evlatlarıyız."

"Fırat'ın doğusu da aynı olacak"

Türkiye'nin sınır ötesi terör operasyonları ile ilgili bilgi veren Yıldırım, "Şimdi Fırat'ın batısı tamamlandı, doğusu ne olacak? Doğusu da aynı olacak. Hiç bunun yolu yok. Hiçbir zaman terörle burun buruna yaşayamayız. Buna müsaade etmeyiz. Arkasında Amerika olsun fark etmez, kim olursa olsun. Mesele memleket meselesi olunca gerisi teferruat. Bizim şiarımız bu” dedi.

Yıldırım, "Şimdi Menbiç konusunda ısrarımız sonucu bir noktaya gelindi ve burnundan kıl aldırmayanlar yavaş yavaş 'Bu işi oturalım konuşalım' diyor" ifadelerini kullandı.

AA
Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5