banner29

'Bu Silahlar Bize Karşı Kullanılır Demiştik, Yaşananlar Bizi Teyit Etti'

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ABD'nin PYD ve YPG terör örgütlerine silah vermemelerini, bu silahların Türkiye'ye karşı kullanılacağını daha önce pek çok kez söylediklerini aktardı.

Siyaset 05.02.2018, 22:43 05.02.2018, 22:43
'Bu Silahlar Bize Karşı Kullanılır Demiştik, Yaşananlar Bizi Teyit Etti'Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Bozdağ, toplantıda, ilk olarak Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın, "2017 yılı 180 Gün, 180 Eylem İzleme ve Değerlenme Sonuçları"na ilişkin analiz ve değerlendirme sunumu yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Başbakan Yıldırım'ın riyasetinde 2017 Haziran ayında başlayan 180 günlük çalışma planlaması yapıldığını ve planlamanın kamuoyuna duyurulduğunu hatırlatan Bozdağ, bu kapsamda 180 eylem belirlendiğini ifade etti.

Söz konusu eylemlerden bugüne kadar yüzde 90'ının tamamlandığını ve bunun büyük bir başarıyı ortaya koyduğunu belirten Bozdağ, "Bu çerçevede 5 dakikada tapu devri yapılmasını öngören tapu işlemlerinin hızlandırılması, nüfus hizmetlerinin e-Devlet üzerinden sunumunun yaygınlaştırılması, araç tescil işlemlerinin noterlere devredilerek kolaylaştırılması, taşeronda çalışan işçilerimizin kadroya alınması, doğalgaz arzına 94 ilçe daha ilave edilerek 1,8 milyon nüfusa doğalgaz verilmesi gibi önemli projeler hayata geçirilmiştir. Bunların detaylarına ilişkin Sayın Bakanımız, Bakanlar Kurulumuzu bilgilendirdi." diye konuştu.

"İade edilmeyen KDV'nin iadesinin önü açılıyor"

Bozdağ burada yaptığı açıklamada, "Maliye Bakanımız vergi konularında önemli değişiklikler içeren reform paketini Bakanlar Kurulumuza sunmuştur. Reform paketi özellikle mali yüklerin azaltılması ve piyasanın canlandırılması hususunda çok önemli değişiklikler içermektedir. Bunlardan bazıları, mükelleflerin ileriye dönük dönemler için, sonraki dönemden devreden KDV'sinin iadesine imkan sağlanıyor. 2018 yılı öncesi dönemlere ait iade edilmeyen KDV'nin iadesinin önü açılıyor. Üç ay içerisinde iade edilmeyen KDV'ye faiz ödemesi getiriliyor.

Bin gelir uzmanı ve bin denetim elemanı alma yetkisi

Bozdağ, ayrıca Maliye Bakanlığı'na bin gelir uzmanı, bin de denetim elemanı alınması konusunda kanuna düzenleme koyulması hususunda yetki verildiğini ve bu çerçevede de ayrı bir düzenleme yapılacağını belirtti.

Yeni haberleşme sisteminin ilk denemesini Başbakan Yıldırım yaptı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PTT tarafından gerçekleştirilen bir haberleşme sistemi hakkında bilgi verdiğini aktaran Bozdağ, "Yeni haberleşme sisteminin tanıtımı yapıldı, yüzde yüz yerli ve milli bir yazılımdır. Bu uygulamayı önce kamu kurumları kullanacaktır. Uygulamanın ilk testini Başbakanımız Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı'nı yürüten 2. Ordu Komutanımızla görüntülü Bakanlar Kurulu'nda konuşarak yaptı."dedi.

Bozdağ, Başbakan Yıldırım'ın Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin gelişmeler hakkında bilgi aldığını, Mehmetçiğimize ve komutanlarımıza başarı dilediğini aktardı.

"Kilis ve Hatay'da vergi ve prim borçları ertelendi"

Bozdağ, "Özellikle bildiğiniz gibi Hatay ve Kilis illerinde faaliyet gösteren tarımsal üreticilerle esnaf ve sanatkarların, Hazine faiz destekli kredi ödemelerinin faizsiz olarak 1 yıl süreyle ertelenmesine Bakanlar Kurulunca daha önce karar verilmiş ve bu karar Resmi Gazete'de yayınlanmıştı. Aynı şekilde Kilis ilinin tamamı için 31 Aralık 2017 öncesindeki vergi ve sosyal güvenlik prim borçları 31 Aralık 2018 tarihine kadar ertelenmiştir. Aynı şekilde Hatay ili Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü ilçelerinde ikamet eden sigortalılar ve işverenlerin de ocak ayı içine denk gelen kurum alacaklarının 28 Şubat 2018'e kadar ertelenmesine ve hem vergi hem de sigorta primlerinin de 6 ay süreyle tamamının ertelenmesine karar verilmiştir. 6 aylık sürenin dolmasından sonra mücvir sebebin devam etmesi halinde bunların uzatılma durumu da söz konusu olabilecektir." dedi.

Bozdağ, Kilis ve Hatay'ın söz konusu 6 ilçesinde yaşayan vatandaşlara faizsiz finans desteği sağlanmasına ilişkin çalışmalar yürütüldüğünü, bölgedeki vatandaşların Zeytin Dalı Harekatı'ndan olumsuz etkilenmelerini önlemek, ticari ve sosyal hayata canlılık katmak amacıyla bu tedbirlerin alındığını ifade etti.

Bozdağ ayrıca, 2. dönem eğitim-öğretime Hatay ile Kilis'teki öğrencilerin 12 Şubat Pazartesi günü başlayacaklarını belirtti.

"Hava sahasının kullanılmasına ilişkin şu anda bir sorun söz konusu değil"

Bozdağ daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Rusya'nın Afrin hava sahasını kapattığı" iddiasına ilişkin soru üzerine Bozdağ, şu bilgileri verdi:

"Bildiğiniz gibi Afrin bölgesini terör örgütlerinden, teröristlerden arındırmak bölgede yaşayan Kürt, Türkmen, Arap ve diğer etnik kökenlere mensup kişileri, terör örgütlerinin baskı ve zulmünden kurtarmak, sınır güvenliğimizi ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini temin etmek maksadıyla Zeytin Dalı Harekatı başlatılmıştı. Bu harekatın başlatılmasından önce Rus yetkililerle hava sahasının kullanılması dahil pek çok konu konuşuldu, değerlendirildi ve bir anlaşma çerçevesinde hava sahasının kullanılması kararı çıktı. Rusya üzerinden Suriyeli yetkililere de bu konudaki Türkiye'nin beklentileri iletildi. O günden bugüne Türk Hava Kuvvetleri, Afrin bölgesindeki hava sahasını etkin bir şekilde kullanmaktadır, halen de bu kullanım devam etmektedir. Hava sahasının kullanılmasına ilişkin şu anda bir sorun söz konusu değildir. İleride de bir sorun oluşmasını beklemediğimizi buradan bir kez daha ifade etmek isteriz."

"Hollanda ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmemiştir"

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi son bir yıldır zaten olmadığını söyleyen Bozdağ,  "Olmayan büyükelçilerini resmen geri çektiklerini açıklamışlardır. Bu yeni bir durum değil bizim için, malumun ilanıdır. Ancak Hollanda ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmemiştir." dedi.

"Bu silahlar bize karşı kullanılır demiştik"

PYD ve YPG'ye silah verilmemesini daha önce birçok kez ABD'ye ilettiklerini söyleyen Bozdağ, "Bu silahlar bize karşı kullanılır demiştik, yaşananlar bizi teyit etti." dedi.

"Afrin'e nakledilecek her türlü mühimmat Türkiye'nin hedefidir"

Suriye'nin neresinde olursa olsun Afrin bölgesine nakledilecek her türlü silah ve mühimmatın Türkiye'nin hedefi olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Bunları gördüğümüz yerde vuracağız, imha edeceğiz ya da teslim alacağız. Üçüncü bir şey yoktur." diye konuştu.

TRT Haber/ AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?