banner30

banner29

Erdoğan: Kurallara Riayet Etmeyenlerin Oyununu Zorla Bozacağız

Cumhuriyetin 94'üncü yaşı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Siyaset 29.10.2017, 21:21 29.10.2017, 21:21
Erdoğan: Kurallara Riayet Etmeyenlerin Oyununu Zorla Bozacağız
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Cumhuriyetin 94. yılı için düzenlenen Cumhuriyet resepsiyonuna ev sahipliği yaptı.

Sanat, siyaset ve iş dünyasından pek çok davetlinin katıldığı resepsiyonda davetlilere hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin kazanımlarının Gazi Mustafa Kemal'ın adını kullanan kimi çevrelerce darbeler vasıtasıyla engellenmeye çalışıldığını söyledi.

Ancak Türk milletinin 15 Temmuz'da istiklaline ve istikbaline sahip çıktığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Millet, Kurtuluş savaşındaki aynı ruh ve heyecanla devletine, bayrağına, ezanına sahip çıkmıştır" dedi.

''Oyunu bozacağız''

Erdoğan, Eskiler zor oyunu bozar derlerdi. biz de milletimizle bir olup bu oyunu bozacağız. karşımızdakiler demokrasinin sınırları içinde hareket ediyorlarsa demokrasinin sınırları içinde oyunu bozacağız karşımızdakiler hakka hakka uygun hareket ediyorlarsa, hukukun kurallarına uyarak oyunu bozacağız.Ama karşımızdakiler hiçbir kurala riayet etmiyorlarsa o zaman bu oyunu zorla bozacağız. dedi.

"Türkiye'nin büyüme oranının yüzde 7'yi bulacağına inanıyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlk çeyrekte 5,1 büyüme gösterdi Türkiye. Yıl sonu itibarıyla bu büyüme oranının Allah'ın izniyle yüzde 7'yi bulacağına inanıyorum. Şu andaki gidiş oraya. İhracatımızda inşallah yakaladığımız 157-158 milyar dolarları yeniden yakalayacağız, daha üzerine çıkacağız. Merkez Bankamızdaki döviz rezervini bir ara 135 milyar dolara kadar çıkarmıştık, şu anda 116-117 milyar dolardayız. Ama yeniden 135 milyar dolarlara ulaşacak ve onları da aşacağız." diye konuştu.

Küresel ve bölgesel düzeydeki senaryoların hiçbiri ülkemizde işe yaramadı

Erdoğan, "Küresel ve bölgesel düzeyde başarıya ulaşan projelerin, senaryoların hiçbiri de ülkemizde işe yaramadı. Türkiye'yi, Cumhuriyetimizin 94. yılını kutluyor olmamıza bakarak nevzuhur bir devlet sananlar, gerimizdeki binlerce yıllık birikimi, tecrübeyi, gücü göremediler. Türkiye bir kabile devleti değildir." dedi.

ŞİMDİ ONLAR BORÇ İSTİYOR

Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru bu büyük mücadele, bu büyük silkiniş, bu büyük uyanış ikliminde gidiyoruz. Karşımızda bulunan sıkıntılar, engeller elbette büyüktür. Fakat 2003'ten bu yana hamdolsun şu ana kadar 1'e 5 katlayan büyüme hızımız, bundan sonraki sürecin de nereye varacağının işaretidir. İşte gördük, ilk çeyrekte 5,1 büyüme gösterdik. Yılsonu itibariyle büyüme oranının yüzde 7'yi bulacağına inanıyorum. Şu andaki gidiş oraya. İhracatımızda 157-158 milyar dolarları yeniden yakalayacağız, daha üzerine çıkacağız. Merkez Bankamızdaki döviz rezervini yeniden 115 milyar dolarlara ulaşacak ve onları da aşacağız. 23,5 milyar dolar IMF borcuyla devraldık. Fakat 2013'te IMF'e olan borcumuzu sıfırladık, bitirdik. Şimdi onlar bizden borç istiyor.

KİTABIMIZDA KÖLE OLMLAK YOK

Eskiler 'zor oyunu bozar' derlerdi, biz de milletimizle bir olup bu oyunu bozacağız. Karşımızdakiler demokrasinin sınırı içinde hareket ediyorlarsa, demokrasinin kurallarıyla bozacağız. Karşımızdakiler hakka, hukuka uygun hareket ediyorlarsa, hukukun kurallarıyla bozacağız. Ama karşımızdakiler bunların hiçbirine uymuyorsa o zaman bu oyunu zorla bozacağız. Çünkü bizim kitabımızda esaret yoktur. Kimse bu millete esaret zincirini yakıştıramaz. Bizim kitabımızda köle olmak yoktur. Bizim kitabımızda kula kul olmak yoktur, bizde hakka kul olmak vardır. Bizim kitabımızda haksızlık karşısında susmak da yoktur. Bizim kitabımızda bir yanağımıza tokat atanlara, diğer yanağımızı dönmek de yoktur. Tam tersine bizim için özgürlük her şeyin başıdır.

KUTSALLARIMIZ CANIMIZDAN ÖNCE GELİR

Bizim için ezanımız ve bayrağımız başta olmak üzere kutsallarımız canımızdan bile önce gelir. Milletimiz Çanakkale'de, Dumlupınar'da, 15 Temmuz'da işte bu ruhla ellerinde teknolojinin en son ürünü silahlarıyla üzerine gelen düşmanları tarumar etmiş, hüsrana uğratmıştır. Tankın altına yatan bu ülkenin evlatlarını sindirebilmek mümkün mü? F16'larla bomba yagdıranlara karşı yeğenini cep telefonuyla arayıp da 'belki bir daha görüşemeyiz, belki şehadet var' deyip helalleşen bu gençlerin karşısında kimse durabilir mi? Bir de diyorlar ki 'bu gençler şöyledir, böyledir.' Hayır bizim gençlerimiz Allah'ın izniyle bu vatana bu millete sahip olmanın idraki içinde olduğunu 15 Temmuz'da göstermiştir. Bugün de sınırlarımız içinde ve dışında terör örgütlerine, onları destekleyenlere karşı verdiğimiz mücadelenin anlamı budur.
MİLLİYET/TRT HABER
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?