Esmese de gürlüyor: 'Pişman edeceğiz'

Ruhani'nin özel temsilcisi Vaizi, Erdoğan'a ABD'yi İran'a yönelik yaptırımlarından dolayı pişman etmeye kararlı olduklarını belirten bir mesaj iletti.

Esmese de gürlüyor: 'Pişman edeceğiz'
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin dün Ankara'ya gelen özel temsilcisi Mahmud Vaizi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletiği mesajında, ABD'yi İran'a yönelik yaptırımlarından dolayı pişman etmeye kararlı olduklarını vurguladı.

BBC Türkçe'nin İran'ın resmi haber ajansı IRNA'dan aktardığına göre, Vaizi'nin dünkü ziyareti sırasında Erdoğan ile 2015 yılında İran ile uluslararası güçler arasında varılan nükleer anlaşmanın kaderi ve ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların ele alındığı kaydediliyor.

Haberde Vaizi'nin, ABD'yi İran'a yönelik yaptırımlarından dolayı pişman etmeye kararlı olduklarını vurguladığı belirtiliyor. Erdoğan'ın da, Türkiye'nin İran ile ilişkilerin devamını ve ikili ilişkileri geliştirmenin yollarını aramayı istediğini söylediği aktarılıyor.

IRNA'nın haberine göre Erdoğan, İran Cumhurbaşkanıyla yakın bir gelecekte yüzyüze görüşmeyi de istediğini söyledi.

Daha önce Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile de görüşen Vaizi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD karşısında İran'a destek veren tutumundan övgüyle söz eden bir açıklama yayımlamış, Çavuşoğlu da "ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını doğru ya da kabul edilebilir" bulmadıklarını söylemişti.
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 22:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5