banner29

İbrahim Kalın: Geri Adım Atarlarsa Biz Yine İşbirliğini Sürdürürüz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç'un gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Siyaset 05.10.2017, 17:32 05.10.2017, 17:32
İbrahim Kalın: Geri Adım Atarlarsa Biz Yine İşbirliğini Sürdürürüz
TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç'un gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Kalın, "Geri adım atarlarsa biz yine işbirliğini sürdürürüz" dedi.

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim ile ilişkilerin normalleşmesi için Ankara'nın şartlarını açıkladı.

Kalın sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bazı Avrupalı düşünürler Irak referandumunu desteklediler Katalonya’da sessiz Katalonyayı da İskoçya’yı da desteklesinler bunun sonu yok. Her etnik grubun devleti olmalı mantığı bu çağda mantıklı değil önemli olan halkın zenginlikten pay alması önemli. Bizim referandum muhalefetimiz Kürtlere karşı değildir. Böyle bağımsızlık referanduma başka grup girseydi Türkmenler veya Sunni Araplar biz yine karşı çıkardık bu ilkesel bir duruş. Geri adım atarlarsa referandumun hukuki geçerli olmadığını ki öyle Irak toprak bütünlüğü içinde kalmayı deklare ettikleri halde biz yine işbirliğini sürdürürüz”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın,  Amerika Birleşik Devletleri'nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanının FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmasını da değerlendirdi.

Kalın, savcıların en ufak detayı ihmal etmeden çalışmayı sürdürdüğünü söyledi. "Büyükelçilik çalışanı olmak masumiyet karinesi olamaz, o işlere girdiyse gerekli işlem yapılır." dedi ve şunları kaydetti;

“Gözaltından tutuklamaya geçtiğine göre çok ciddi veriler var. 15 Temmuz darbe girişiminin önemli isimlerinden Adil Öksüz ile ve diğerleriyle irtibatı olduğu tespit edilmiş. Onun için tutuklandı. Sorgulaması yapılacak. 15 Temmuz sonrası konu gündeme gelmişti. Adil Öksüz’ün telefonundan ABD konsolosluğuna yapılan aramalar neyin nesidir diye. Yargı bunu takip edecek ana çatı dava devam ediyor. Cezalar bir kısmına verilmeye başladı. Aynı özveriyle savcılar takip ediyorlar. En ufak detayı ihmal etmeden bu çalışmayı sürdürecekler. Bu trafik ve net içinde falanca büyükelçiliğin çalışanı var bu masumiyet karinesi olacak değil. Eğer o işlere girdiyse birilerine yardım ettiyse bilemem sesli düşünüyorum savcı değilim dosya savcının önünde. Deliller çerçevesinde gerekli işlemler yapılır”

'Afrin'e olası operasyon' konusunda ise şöyle konuştu;

"Türkiye kendi ulusal çıkarlarını öncelemek suretiyle bu adımları bugüne kadar attığı gibi bundan sonra da atmaya devam edecektir. Türkiye kendi güvenliği için gerekli gördüğü yer ve zamanda müdahaleyi yapar"

TRT HABER
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?