Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “caydırıcı güçlerini‘‘ alarm durumuna geçirdiğini açıkladı. Putin, alarm durumuna gerekçe olarak Batılı devletlerin yaptırımlarını gösterdi ve bu yaptırımları yasa dışı olarak nitelendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “caydırıcı güçlerini‘‘ alarm durumuna geçirdiğini açıkladı. Pazar günü televizyonda bir açıklama yapan Putin, Savunma Bakanı’na Rus ordusunun caydırıcı güçlerini savaşa hazır hale getirmesi için talimat verdiğini söyledi.

Rusya’da caydırıcı güç olarak ülkeye yapılacak bir saldırı anında caydırıcı gücü olan birlikler kastediliyor. Bu birliklerde balistik raketlerin yanında Atom silahları da bulunuyor.

Almanya’da NSU terör örgütü gündemde Almanya’da NSU terör örgütü gündemde

Putin, öncü NATO ülkelerinin liderlerinin Rusya’ya karşı 'agresif' açıklamalar yaptığını belirterek, “Gördüğünüz gibi batılı ülkelerin dostça olmayan tedbirleri sadece ekonomik değil. Herkesin bildiği yasa dışı yaptırımları kastediyorum‘‘ şeklinde konuştu.

NATO ülkelerinin, ekonomi yaptırımlara SWIFT’i eklemesi, başta Almanya olmak üzere Hollanda ve Fransa’nın Ukrayna’ya silah yardımı yapacağını açıklaması savaşta yeni bir aşamaya geçilmesine yol açmıştı.