banner5

banner29

Sıcak havadan bunalan oruçlu vatandaşlar camileri mesken edindi!

Sıcak havadan bunalan oruçlu vatandaşlar tarihi camileri mesken edindi. İftar saatine kadar serin camilerde uyuyan vatandaşlar dikkat çekmeye devam ediyor.

Ramazan 28.05.2019, 16:57 28.05.2019, 17:02
Sıcak havadan bunalan oruçlu vatandaşlar camileri mesken edindi!

Ramazan ayının son günleriyle birlikte etkisini artıran sıcak havalar oruç tutan vatandaşları da etkiledi.

Sıcak havalardan yorulan vatandaşlar Osmanlı döneminde inşa edilen kalın duvarlı serin camilerde ve cami avlularında uzanarak iftar saatini bekliyorlar.

ORUÇLULAR CAMİYE SIĞINDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ikazlardaki mevsim normalleri üzerindeki sıcaklar geldi. İstanbul’da bugün hava sıcaklığı 30 dereceyi gördü. Kentteki çok sayıda caminin avlusunda ve içerisinde uyuyan oruçlu vatandaşlar da dikkat çekti. Bu arada İl Müftülüklerinin belirlediği bazı camilerde vatandaşlarda Ramazan ayının son günlerinde itikafa girdiler.

"UYUMAK MEKRUH" DİYENLER DE VAR

Camide kalmaya, itikafa niyyet ederek girenlerin cami içerisinde uyumalarının uygun olduğu belirtildi. Osmanlı alimleri cami içerisine namaz kılmak için girenlerin, dünya kelamı konuşmalarının yasak olduğunu, uyumalarının da mekruh olduğuna ilişkin fetvaları bulunuyor. Ancak, yolcu ve misafir olanların (seferiler) camide uyumalarına müsaade ediliyor.

Yorumlar (1)
Vatandaş 2 yıl önce
Kilise mi? Cami mi? Anlayamadım. O oturaklarda neyin nesi??????
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?