banner5

08.08.2019, 17:29

Sadece Senin Yoluna Kurban olayım Allahım!

Bismillahirrahmanirrahıım

Yaratıcımız, Yaşatıcımız ve Yöneticimiz Allahımıza hamd; Başöğretmenimiz, Önderimiz, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a) Efendimize, tüm Peygamberlerimize, izinden gidenlere, Ehlî Beyti'ne, Ashabına, canımız Ana ve Babamıza, Allah (c.c)'ın ilke ve inkılabı İslam'a tabi olanlara, Din ve Vatan muhafızı Gazi ve Şehidlerimize salat ve selam olsun!

İslami terminolojimizde: "Edhıye, nahr, nusük, zebh, hedy" gibi kelimelerle de ifade edilen "KURBAN" Allah'a yakın (Mukarreb) kul olmanın en güzel vesilelerinden biridir.

"Biz her ümmet için bir kulluk eylemi olarak Allah'ın kendilerine rızık olarak verdikleri dört ayaklı hayvanları Allah'ın adını anmaları şartıyla kurban olarak kesmelerini emrettik (farz kıldık!) (Hac S.34)

" O kurbanlıkların etleri ve kanları Allah'a asla ulaşmaz! Sadece sizin kulluk bilinci içinde yaptığınız amelleriniz, iyilikleriniz ve hayırlarınızla gerçekleşen takvanız Allah'a ulaşır!...(Hac S.37)"

"(Ey Muhammed!) De ki; " Benim dua ve yakarışlarım, başta namazım, orucum, zekatım, haccım, kurbanım.cihadım olmak üzere bütün ibadetlerim, hayatım, ölümüm hiçbir ortağı ve benzeri bulunmayan Alemlerin Rabbi Allah'a attir! Ve Allah içindir! Bana verilen emir budur! (Bunun demekle ve yaşamakla) emrolundum ve ( bu ümmette)Müslümanların ilkiyim!" (Enam 122-123)"

İlahi mesajları tüm Ayet-i Kerimeler gibi imanımız ve teslimiyetimizdir!

"Yaklaşmak, yakınlaşmak" ve "yakın" manasına gelen kurban ve kurbiyyet bizim hayatımızın ve her şeyimizin tek sahibi Allahımıza yakın (Mukarreb) kul olma vesilesi olan her ibadetimizi ihata eder!

Akraba kelimesi de kurban köküden gelmektedir!

Muttaki kul olmamızın ilaçlarından; sevgi, saygı, birlik, kardeşlik, af, merhamet, adalet, emanet, sadakat, dürüstlük, sıla-i rahim vs. Güzel ahlak içeren davranışlarımız Allahımıza en yakın (mukarreb) kul olmamızın en mühim vesileleridir!

Yine muttaki kul olmamızın ilaçlarından başta beş vakit namazlarımız, zekatlarımız, keseceğimiz kurbanlarımız, hayır ve hasenatımız, oruçlarımız, haccımız, malımızla ve canımızla Allah yolunda Din ve Vatan muhafazası için ilmi, ticari, siyasi vs. Cihadımız da, Allahımıza yakın (mukarreb) kul olmamızın en mühim vesilelerindendir!

Zira; cehalet, küfür, şirk, yalan, iftira, terör, ayrılık, düşmanlık, kin, nefret, riya, gösteriş, kibir, sahtekarlık, fuhuş, faiz, kumar, içki, esrar, eroin ve kötü ahlak vs. gibi Şeytan ve avenelerinin tuzaklarından kurtulmadan Allahımıza yakın kul olma imkanımız yoktur!

Hz.İbrahim (a.s)'in Allahımıza Kulluk Sadakati, Hz.İsmail (a.s)in kulluk teslimiyeti ve Hz.Hacer (a.s) anamızın kulluk sabrı hepimizin kurtuluş reçetesi ve kurtuluş yoludur!

İlk kurban imtihanında çıkarları uğruna kurbanı reddedilen, nefsinin esiri, şeytanın maskarası Kabil'i isyanı sebebiyle ilk katil oluşu O'nu Allahımızdan uzaklaştırdı! Ve ebedi helakini hazırladı!

Allahımızın, İlk İnsan ve İlk Peygamber Hz. Adem (a.s)'ın oğlu Kabil'in çıkara dayalı kurbanını reddetmesiyle, Hz.Adem'in diğer oğlu ilk şehid Habil'in rızasına uygun Kurbanını kabul etmesi imtihanını şimdi hepimiz yaşıyoruz!

"... Allah ancak ( kulluk bilinci ve şuuru içinde emir ve yasaklarına uymak suretiyle) kendisinden sakınan Muttaki kullarının kurbanlarını kabul eder! (Maide S.27)" İlahi Kararı, helal kazançlarımızla keseceğimiz kurbanlarımızın ve diğer tüm kulluk görevlerimizin kabul olmasının olmazsa olmaz ilk şartıdır!

"Malımla, canımla ve tüm ibadetlerimle sadece İslam yoluna kurban olayım Allahım!"

" Nefislerimizi, nesillerimizi her türlü şeytan tuzaklarından korumak için yoluna kurban olayım Allahım!"

"Tüm mazlum coğrafyanın ve mukaddes beldelerin zalimlerden kurtuluşu ve muhafazası için yoluna kurban olayım Allahım!"

“ Haçlı- Siyon güçlerin işgalleriyle kurban edilmeye devam eden mazlumların canlarını ve namuslarını zalimlerden kurtarmamızla gerçekleşecek gerçek bayramlara kavuşmak için yoluna her şeyimizle kurban olayım Allahım!" duasıyla; mazlum insanların değil sadece hayvanların kurban edileceği gerçek bayramlara kavuşmak dileğiyle Allah'a emanet olunuz!

İlim, İman, Ahlak ve Terbiyeyle oluşacak ahlak ve İrfan toplumuyla Fethin sembolü Ayasofya'mızın açılması, Mescid-i Aksa'mızın özgürlüğü ve tatil olması dileğiyle Cuma ve Edhıye Bayramımız kutlu olsun.

Selam, sevgi ve duayla...

Şevki Yılmaz

www.sevkiyilmaz.net

www.habervakti.com

Twitter:

@sevkiyilmaz

Facebook:

@sevkiyilmaztr

@sevkiyilmaz1955

Yorumlar (11)
Mustafa Karaosmanoglu 1 yıl önce
Kaleminize Saglķık Hocam,
Sizinde Cumaniz ve Bayraminiz Mübarek olsun.
RABBIMIN SERIATI YOLUNDA 1000 BASIMIZ FEDA OLSUN.
RABBIM Bizleri IBRAHIM A.S. SUURUYLA TESLIM OLABILMEYI NASIB ETSIN. RABBIMIN SELAMI ÜZERIMIZE OLSUN.
Enver yatmaz 1 yıl önce
Amin sayın hocam Allah razı olsun sizin gibi insanlardan Rabb'im sayınızı arttırsın inşAllah...
Fatma Cesur, 1 yıl önce
As.Kardeşimiz Hocamız ,
Mübarek Kurban Bayramımızla ilgili bilgileriniz için Sizlere minnetarız.
Bililerimizi tazelediniz, bilmediklerimizi biodirdiniz.
Bu Mübarek Kurban Bayramımız tüm İslam Alemine hayırlara vesile olsun Allahım kabul etsin.
Saygılarımızla.......
Abdulhamid Abdulganioğlu 1 yıl önce
Herzamanki gibi hârika..İlim , irfan ve ihlas dolu bir yazı. Her kelimesine ÂMİN
Hilmi Aksoy 1 yıl önce
Slm hocam Allah razı olsun bizleri aydınlatıyorsun sağolasın şimdi den hayırlı bayramlar diliyorum kurban bayramınız mūbarekolsun Selamlar
İbili atilla 1 yıl önce
ALLAH ım kalemine ve yüreğine sağlık versin abimiz kılavuz umuz
Aleykümselam hocam Allah Razı olsun Hayırlı bayramlaryramla 1 yıl önce
Erhan daut
Allah CC Hu Râzî Olsun, Sıhhat Dolu Hayırlı Uzun Ömürler'! Dâreyn Saadet'leri Niyâz Ediyor'uz.bGazaniz 1 yıl önce
Mübarek olsun... Sevgi Saygı ve Selâlarimla Fi-Emanillah Osman Karış Adap Sakarya.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?