Beyni temizlemek için nasıl beslenmeli

Hayati öneme sahip olan sağlıklı düşünebilmek ve beyni temizlemek için beslenmenizde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var...

Beyni temizlemek için nasıl beslenmeli

Zihinsel berraklık, hayatın tüm alanlarında fayda sağlayan bir sağlık durumudur. Ne yazık ki, kötü beslenme alışkanlıkları sağlıklı düşünmeyi zayıflatabilir. Ruh sağlığınıza iyi gelecek yiyecekleri tüketmemek, içmemek ve takviyeleri almamak, pek çok insan için belirsiz kararlar almasına yol açacaktır. Neyse ki gıdalarla beynin temizlenmesi oldukça kolay.


Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, gıdalarla beyni temizleme ile ilgili önemli bilgiler verdi...

Her gün 1 balık yağı kapsülü

Bu tip diyet takviyeleri, Omega-3 yağ asitlerinden EPA ve DHA ise tamamen doğaldır. Bu besin maddeleri, beynin işleyişini normalleştirir ve beynin beslenmesinde önemli bir rol oynar. DHA, travmatik beyin hasarının yükünü potansiyel olarak azaltmak için güvenli, ekonomik ve dünya çapında kolaylıkla temin edilebilir.
Bol bol taze meyve

Hiçbir doğal gıda maddesi, yüksek kaliteli organik meyvelerin içinde bulunandan daha fazla vitamin, mineral ve amino asit bulundurmaz. Amino asit topluluğunun temel unsurları, zihinsel süreçleri beslemekte çok önemli rol oynamaktadır. Amino asit topluluğunun temel unsurları, zihinsel süreçleri beslemekte oldukça önemli rol oynamaktadır. Doğası gereği bütün meyveler, (temel) esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitlerin yüzde 50'sinden fazlasını içerir.
Mutlaka bol su
Su, beyin dokusunda diğer herhangi bir maddeye kıyasla belirgin bir farkla daha fazla bulunur. Mümkün olduğunca diğer içecekleri suyla değiştirme alışkanlığı kazanın. İnsan vücudunun yüzde 60 kadarı su, beynin yüzde 70'i su, akciğerlerin ise yüzde 90'ı sudur.
Kafeinden uzak durun
Güçlü kahve ve uyarıcı enerji içeceği maddeleri genellikle bu maddenin güçlü kaynaklarıdır. Kafein tüketiminin talihsiz yan etkilerinden biri özellikle de sürekli olarak içildiğinde dehidratasyona (sıvı kaybına) neden olmasıdır. Beyni normale göre tamamen temizlemeye çalışırken bundan kaçınmaya daha da önem vermek gerekir.
Doktorunuza danışın
Zihin, farklı bileşenlerin karmaşık bir birleşimidir ve bugüne kadar insan fizyolojisinin en önemli parçasıdır. Verimliliğini artırmak için birçok genel adım atılsa da zihnin yetersiz çalışmasının sebebi, önemli bir beslenme dengesizliği olabilir. Bu sorunun tam olarak ne olduğunu değerlendirebilmenin tek gerçek yolu test edilmesi ve daha sonra bu incelemenin sonuçlarına göre hareket etmektir.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5