banner30

banner29

Sağlığımız için faydalı fakat bilinmeyen tahıl: Gacer

Sağlık 25.09.2018, 21:39 25.09.2018, 21:39
Sağlığımız için faydalı fakat bilinmeyen tahıl: Gacer
İşte Naile Ganioğlu'nun yazısı:

Birçoğunuzun 'acaba bu nedir' dediğini duyar gibiyim. Evet çok bilinen bir tahıl türü değil.Üretimi de çok kısıtlı olduğu için yaygınlığı fazla bir besin değil fakat mutlaka bilinmesi ve beslenmemize katılması gerekli.

Türkiye, iklim ve yeryüzü şekillerinden dolayı bir çok besin çeşidini bulunduran bir ülkedir. En büyük ve sofralarımızın vazgeçilmezi ekmek türünün de ham maddesi olan tahıllar için tabiri caizse tam bir ambardır. Bunlardan biri de buğdaydır. Doğada 25 bin çeşit buğday vardır. Ve hem endemik olan hem de birçok faydası olanlardan biri de Gacer (halk arasındaki ismi) buğdayıdır. Eski popülasyonlardan kaplıca buğday grubuna giren , buğday harmanlanıp kavuzları uzaklaştırılan sonra da işlenmiş bulgura ve pirince alternatif iyi bir üründür. Eskiden üretimi çok iken, üretme koşullarının zor olması ve maliyeti nedeniyle üretimi azalmıştır. Kayseri'nin Develi ilçesi Epçe köyünde üretim yapılan küçük bir alan vardır.

Faydalarına gelecek olursak;

  • Gacer buğdayı, posa içeriği bakımından çok iyi bir örüntüye sahiptir.

  • En önemli kısmı da protein içeriğinin kaliteli olması çok et tüketmeyen toplumumuza yine bir alternatif olabilmektedir.

  • B grubu vitaminlerinden zengin olması vücudun enerji metabolizmasına katkı sağlamaktadır. Birçok kullanım alanı olmaktadır.

  • En güzeli de ekmek yapımı. Pilav türü için de iyi bir alternatiftir. Özellikle kurubaklagillerin yanında tüketerek elzem aminoasit dediğimiz örüntüsünün sağlanmasında çok yardımcı olabilmektedir.

  • Ayrıca doymuş yağ tüketiminin fazlalığı, fruktoz-glikoz şurubu içeren gıdaların tüketimi ve hareketsiz yaşam ile de birleşince artan kolesterol, trigliserit, LDL ( düşük dansisiteli lipoprotein) düşürmede çok yardımcı bir besindir.

  • Ama üretimi kısıtlı olduğu için artırma yönünde ülkemizde projeler üretilmelidir.


Ayrıca çok çok yanlış bilinen "ekmek tüketmeyin tahıl tüketmeyin" sözlerini lütfen dikkate almayın ama doğru ekmek tüketin! Tam tahıl ürünlerini tercih ettiğiniz taktirde vücudunuza yaptığınız iyilik kalitesi yüksek olacaktır.

Sağlıklı günler..

HABER VAKTİ
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?