İl Seçim Kurulu'ndan tepki çeken karar

AK Parti'nin İstanbul seçim sonuçlarına itirazı sonuçlanmadan mazbata Ekrem İmamoğlu'na verildi.

İl Seçim Kurulu'ndan tepki çeken karar

İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili son dakika gelişmeler yaşanıyor.

AK Parti, İstanbul seçimleriyle ilgili itirazlar sonuçlanmadan mazbata verilmemesi için İl Seçim Kurulu'na başvuru yaptığını duyurmuştu. YSK'ya tam kanunsuzluk ile ilgili AK Parti'nin olağanüstü itiraz başvurusunun sonuçlanması beklenmeden İl Seçim Kurulu İmamoğlu'na mazbatasını verdi.

"BUNDAN GERİ DÖNÜŞ OLMAZ ŞEKLİNDE ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR"
A Haber'de konuşan Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, "Mazbata verildi ve bundan geri dönüş olmaz şekilde bir algı oluşturulmaya çalışılıyor." diye konuştu.

"HUKUKİ SÜREÇ SONUÇLANMADI"
A Haber yayınında konuşan Avukat Mehmet Sarı da sürece ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Sarı, "Mahalli İdareler seçimi usulü hakkındaki kanunda sonucun tanzim edilen bir tutanağa bağlanması meselesi bu. 'İl birleştirme tutanağının hazırlanmasıyla birlikte en çok oy alan aday Başkan olur' diyor. Burada yaşanan budur. Hukuka usule aykırılıklar nerede düğümleniyor. Bu önemli. Olağanüstü itiraz dediğimiz seçimin temelini teşkil eden unsurların hukuka aykırı biçimde ihlal edilmesine yapılan itirazların sonuçlanması önemli. Açıkça hukuka aykırı durumlar tespit edilirse YSK tarafından sürecin kaldırılması mazbatanın iptali ile sonuçlanmıştır demektir. Kaldı ki İstanbul'da şuan tespit edilen yüzde 10 oyda 13 bin civarında oy sayın Binali Yıldırım lehine kapanmasına sebebiyet verdi. İncelenmeyen yüzde 90 nispetindeki sandık söz konusu. İkincisi Büyükçekmece'de yapılan büyük bir usulsüzlük söz konusu. YSK'nın Ankara'dan bu süreci kesin net olarak tasdik etmesine kadar henüz itiraza açık bir alan olarak varlığını koruyacaktır. Bu bir hukuki süreçtir. Bu mazbata sonucunu da İstanbul il birleştirme tutanağının bir sonucu olarak görebiliriz. " dedi.

YSK'NIN KARAR GÜNÜ

YSK, AK Parti'nin itirazıyla ilgili belgeleri inceleyecek cuma yada cumartesi günü de kararını verecek. Bu karar ile birlikte mazbatanın iptali ve geri alınması da söz konusu...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5