Bakan Çavuşoğlu: Suudi Arabistan'dan işbirliği göremedik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suudi Arabistan’dan Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması ile ilgili işbirliği göremedik." dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Suudi Arabistan'dan işbirliği göremedik

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Reform Eylem Grubu'nun 5. Toplantısı'na katıldı.

Çavuşoğlu: Avrupa'da aşırı güç kullanımına karşıyız

Toplantıda açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa’da vandalizme de, aşırı güç kullanımına da karşı olduklarını ifade etti.

Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etmeyi hak ettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, bu haksız uygulamanın kaldırılması ile ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Yeni pasaportların Avrupa Birliği tarafından da tanınması ile kriterin 6’ya düştüğünü, Avrupa Birliği’nin de bunu resmen bildirdiğini belirten Çavuşoğlu, “Ortak çalışma grupları 2'şer defa toplanarak sonuç alıcı çalışmalar yaptılar. İnşallah bu kararda çalışmamıza sürdürerek bu vize serbestisi ne elde edeceğiz.” diye konuştu.

Adalet arayışı içinde olduklarını dile getiren Çavuşoğlu, “Yeni deliller ve belgeler ortaya çıkıyor, bunları paylaşıyoruz. Suudi Arabistan’dan bugüne kadar bir işbirliği göremedik. Ama bu cinayetin aydınlatılması tüm kamuoyunun bir beklentisi. Bazı taleplerimize ret cevabı geldi.” dedi.

Kaşıkçı cinayetine uluslararası soruşturma konusuna da değinen Çavuşoğlu, g20 marjında birçok mevkidaşıyla ortak başvuru yapma iradesi ortaya koyduklarını söyledi.

Çavuşoğlu, "Eğer ABD'nin kastı YPG'yi eğitmekse bu son derece yanlıştır ve bölgeye yapılan ihanettir. Biz buna göz yumamayız." dedi.

Albayrak: Dengelenme süreci çok daha iyi bir noktaya gidiyor

Türkiye’nin pozitif bir büyüme ile üçüncü çeyrekte çok önemli bir performans sergilediğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,  ekim ayı itibarıyla 2 ayda çok daha güçlü bir şekilde, rekor düzeyde tüm zamanların rekoru olarak 2,77 milyarlık cari fazla ile ekonomi politikalarının sağlam şekilde ilerlediğini ortaya koyduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide dengelenme sürecinin çok daha iyi bir noktaya gittiğini söyledi. Albayrak, Türkiye olarak yapıcı ve pozitif adımları kararlı bir şekilde atmaya devam edeceklerini ifade etti.

Albayrak, "Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısının üçüncüsünü şubatta gerçekleştirme noktasında mutabık kaldık." dedi.

Yargı Reformu Strateji Belgesi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni 2019'un Ocak ayında kamuoyuna açıklamayı hedeflediklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2018, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5