banner29

'CHP milletvekillerine danışman dayanmıyor'

Kemalist kimliği ve CHP'ye yönelik eleştirileriyle dikkat çeken akademisyen Tahir Çalgüner, CHP'li milletvekillerine danışman dayanmadığını belirtti.

Siyaset 17.10.2019, 19:20
'CHP milletvekillerine danışman dayanmıyor'

İşte Çalgüner'in söz konusu yazısı:

27. dönem CHP milletvekili içerisinde tanınmamış ve hatta birbirlerini bile tanımayan milletvekilleri çoğunlukta. Bir dönem önceki CHP’nin kadrosuna baktığımızda yasama performansı oldukça düşük ve entellektüel bir profil erozyonu var. Toplam kasaba Türkçesi  140 kelime ile; farklı anlarda ve farklı olaylara karşı aynı kelimeyi kullananlardan tutunda… Kemalizm ile sosyal demokrasi arasındaki farkı bile bilmeyen vasat altı kişiler meclise girmiş durumda.

Bu tanıma uyan çok sayıda  bariz kişi olmasına rağmen, hemen aklımıza gelen  Mahmut Tanal. Adam yüzlerce danışman değiştirdi hemen hemen hepsiyle kavgalı. Sosyal demokrat davranış biçimi ve yaşam tarzına aykırı, söylem ve eylemlerinin  birbirini tutmadığı bu tip vekil tipolojisine ve  mobbinglerine  maruz kalan  danışmanlar aslında bir laboratuar işlevi görüyorlar..

Bir diğeri  Nihat Yeşil. Ankara Milletvekili olan bu kişi 12. Danışmanını da bıktırmış bir kişi. Vekillere ve danışmanlara ulu orta yerde ettiği küfürler ile tanınan Nihat Yeşil Bey aslında tam da bir ilçe başkanı olacağı yerde nedense Milletvekili olmuş. Milletvekilliği alanına uyum sağlayamadığından dolayı yasama faaliyetlerine katkısı da yok denecek kadar az. İsmini sadece birkaç ilçe dışındaki partililerden başka hiçbir  Ankara’lı  ve diğer milletvekilleri de tanımıyor.

Bankamatik danışmanları dışında diğer danışmanlarına şöförlük de  yaptıran Yeşil; kadınlar gününe verdiği sözde önemi ve saygıyı kadın emekçi danışmanlarından esirgeyen enteresan bir kişi. Kemal Kılıçdaroğlu bey aslında parti vekili ile milletvekili kriterlerini belirginleştirmeli. Çünkü parlamento çalışmıyor diye yakınan da kendisi.

Parti vekili ile Milletvekili arasındaki niteliksel kıstaslar,CHP milletvekillerinin içinde birbirine girmişve toplama kampına dönmüş durumda.

Tam da bu noktada; profesyonel bir hizmet alması beklenen bu türden Milletvekillerine danışman dayanmaması ve belki de psikolojik danışmana ihtiyacı olacak bazı Milletvekillerinin asli görevlerini yapamaması da şaşırtıcı olmasa gerek.

Kemal Kılıçdaroğlu kibar ve nazik bir insandır. En azından bu ili kıstasa  ve sosyal etik ilkelerine  yönelik bir milletvekili komposizyonunu sahaya indirip, parlamentoda bir A takımı ile ortaya çıksa;  hem CHP’nin vitrini ve toplumsal algıyı yükseltmek için hem de danışmanların parti oyunu siyaseten kaybetmemesi açısından da önemli yararları olur diye düşünüyorum.

Hatta mevcut milletvekillerinin siyası ve etik performans kriterlerini belirlemede,  aday  ön eğilim yoklaması yaparken danışmanlarının da fikirlerini keşke  bir alsa diyoruz.

Yorumlar (9)
Alı 2 yıl önce
Milletvekili olmuş ama adam olamamışlar meclisi!
Emrah 2 yıl önce
Bahsi geçen iki milletvekili de meclis personeli tarafından sevilmeyen iki kişidir.
Yasin 2 yıl önce
Elinize sağlık kardeşim.
Lütfü sarıyer 2 yıl önce
Milletvekili mobbingine son...
cenk 2 yıl önce
Emeğe saygısı olmayan emek partisi.
Şeref 2 yıl önce
Sekreter bile olamayacak adamı milletvekili yapar birde yanına sekreter tahsis ederseniz olacağı budur.
Leman 2 yıl önce
Milletvekili olma kriteri getirilmeli bence.Küfür eden milletvekili bu millete de küfür eder.Bjr bayana küfür etmek demek de ne oluyor?
Cenk 2 yıl önce
Bu iki milletvekili chp li değil shp lidir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?