Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim manifestosunu açıklıyor

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 11 maddelik manifestosunu açıklıyor. Erdoğan, "Şuna inanıyorum bizimkisi bir aşk hikayesidir. Aşk ise kişinin sevdiğinde yok olmasıdır. Laf ile aşk olmaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim manifestosunu açıklıyor

AK Parti'nin seçim manifestosu bugün açıklanıyor. Partinin yerel seçim sloganı ise "Memleket işi gönül işi" olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin 11 maddelik seçim manifestosunu açıklıyor. Toplantı öncesi salon dışındaki kalabalığa hitap eden Erdoğan, "Bütün büyükşehirlerde, illerde, 'Cumhur İttifakı' olarak inşallah yeni bir süreç başlatacağız. Dik duruyoruz, dikleşmiyoruz" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen "31 Mart 2019 Yerel Seçimleri Aday Tanıtım Toplantısı"nda konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında partisinin 11 maddelik seçim manifestosunu da açıklıyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Şehirlerimizi yönetme anlayışımızın özünü milletimize vereceğimiz sözlerin çerçevesini oluşturan manifestomuzu sizlerle paylaşmak üzere huzurlarınızda bulunuyorum. Bu seçimlerde illerine ilçelerine beldelerine hizmet etmek üzere belediye başkanlığına aday olan AK Parti'li ve Cumhur İttifakı mensubu arkadaşlarımızın her birine şimdiden başarılar diliyorum.

Dik duracağız dikleşmeyeceğiz ve dik duruyoruz endişeniz olmasın. İnsan şehirler kurar yollar köprüler yapar kıtadan kıtaya uzanır uzaya çıkar ama gönlü ancak bir gönülde sükuna erer. Bir gönlü misafir ettiğinde varlığını hisseder. Gönlü taş olanın şehri taş gönlü aşk ile dolu olanın şehri gülistan olur.Gönül rahmanın evidir. İnsan tüm evrenin kalbidir. Şehir de tüm bunların mekanıdır. Dünyamız artık tarihi bir yol ayrımına doğru gidiyor. Dünyayı ve hayatımızı nasıl idrak ediyorsak yaşadığımız şehirlere de öyle şekil veririz. Şehirlerimizin uzun süredir malul olduğu sıkıntıların temelinde insan fıtratının bir kenara bırakılıp bireysel hırslar elinde şekillendirilmesi yatıyor.

"CUMHUR İTTİFAKI'NIN TANIMI BUDUR"

Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. 'Cumhur İttifakı'nın tanımı budur. Pazara kadar değil inşallah mezara kadar. Eksiklerimiz ve kimi zaman hatalarımız elbette olmuştur. Çalışıyoruz ve çalışacağız. Şuna inanıyorum bizimkisi bir aşk hikayesidir. Aşk ise kişinin sevdiğinde yok olmasıdır. Laf ile aşk olmaz. CHP çöptür çukurdur çamurdur. Öyle devraldık İstanbul'u ve onlardan tamamen arındırdık.Halkımıza, yeni bir heyecanla, yeni bir vizyonla, kimi tecrübeli kimi yeni ama birikimli ve vizyoner isimlerle şehirlerimizi daha ileriye taşımanın sözünü veriyoruz.

"ŞEHİRLERİMİZ İÇİN KISA ORTA VE UZUN VADELİ STRATEJİ BELGELERİ HAZIRLAYACAĞIZ"

İstanbul, Ankara değişti. Ama teslim alınmayan yerlerde hala susuzluk devam ediyor. Her alanda daha ayrıntılı yatırımları hayata geçirdik. Potansiyeli olan her ilimizin marka şehir olmasını destekledik. Tevazu, samimiyet ve gayretle, 'memleket işi gönül işi' diyerek, gönül belediyeciliği sözüyle milletimizin huzuruna çıkıyoruz. Hedefimiz istisnasız tüm fertleriyle önce milletimizin gönlünü kazanmak ardından sandıkta oyunu almaktır. Her seçim bir imtihandır. 31 Mart 2019 imtihanından başarıyla çıkmak için geçmişte yaptığımız hizmetlerle yetinmiyoruz. Şehirlerimiz için kısa orta ve uzun vadeli strateji belgeleri hazırlayacağız. Kısa vadeli hedefleri her yıl, orta vadeli hedefleri belediye başkanlarımızın dönemlerinin bitiminde, uzun vadeli hedefleri de ülkemizin 2023, 2053, 2071 vizyonlarıyla bağlantılı şekilde değerlendireceğiz. Bu süreçleri tüm belediyelerde takip etmek için Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir izleme-değerlendirme sistemi kuracağız. Benzer bir sistemi genel merkeziminde faaliyete geçireceğiz.

Merkezi yönetim birimlerimizin 81 ilimizdeki yatırımlarının takibiyle ilgili bir sistemi zaten kurmuştuk. Tecrübe ve bilgi paylaşımından tasarruf ve şeffaflığa kadar pek çok faydasını göreceğimize inandığım bu sisteme, belediyelerimizi de entegre edeceğiz. Ayrıca AK Partili belediyelerimizin daha yakından takibi için, benzer bir sistemi Genel Merkezimizde faaliyete geçireceğiz.

Genel ve yerel iktidarlarımız döneminde plansız şehirleşmenin kökünü kuruttuğumuz gibi ilkesiz, işlevsiz ve denetimsiz planlamayı da ortadan kaldıracağız. Türkiye'yi bugüne kadarki uygulamaların ötesinde bir 'Yeni Şehircilik Vizyonu' ile buluşturuyoruz. Belediye başkanlarımız, şehir halkına hakim olma değil hadim olma idrakiyle görevlerini yürütecekler. Selçuklu mimarisinin sadeliğini, Osmanlı mimarisinin zarafetini ve günümüzün modern çizgilerini meczeden anlayışı yaygınlaştıracağız."

ERDOĞAN, SALON DIŞINDAKİ VATANDAŞLA SESLENDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı öncesi salonun dışındaki vatandaşlara hitap etti. Erdoğan "Biraz sonra inşallah 31 Mart yerel seçimlerinin manifestosunu açıklayacağız. Bu manifestoyla birlikte bu yerel seçimlerin çerçevesini çizmiş olacağız. Gerçekten yerel seçimlere partimiz merkez karar yönetim kurulu, merkez yürütme kurulu yoğun bir çalışma ile hazırlandı. Hazırlıklarımızı bitirdik. Merkezi yönetimde neler yaptığımızı biliyorsunuz. Sağlıkta neler yaptık, yapıyoruz. Adalette, emniyette neler yaptık neler yapıyoruz. Dış politikada dünyadaki konumumuz nedir bunları biliyorsunuz. Şimdi yerel seçimdeyiz. Yerel seçimde İstanbul'dan yola çıkarkan 3Ç demiştik çöp, çukur ve çamur. Çünkü CHP demek çöp demek, çukur demek, çamur demektir. Dik duruyoruz, dikleşmiyoruz. Ve İstanbul'da Binali Bey ile bu yola devam ediyoruz, edeceğiz. Ankara'da Mehmet Özhaseki kardeşimizle devam ediyoruz, edeceğiz. İnşallah İzmir'de de Nihat Zeybekci kardeşimizle İzmir'i İzmirli kardeşlerimiz bize emanet edecek ve çok farklı bir şehir haline getireceğiz. Bütün büyük şehirlerde Cumhur İttifakı olarak inşallah yeni bir süreç başlatacağız. Bir tarafta zillet ittifakı, diğer tarafta Cumhur ittifakı. Cumhur İttifakı ile PKK ile kol kola girdiği CHP, öbür tarafta malum partilere inşallah 31 Mart'ta gereken dersi vermeye hazır mıyız? Sandıkları patlatmaya hazır mıyız?" dedi.

MAHİR ÜNAL'IN KONUŞMASI

AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti 31 Mart Yerel Seçimleri Belediye Başkan adayları tanıtım toplantısının açılış konuşmasında, bugün yeni bir yola aşkla çıkmanın ve yeni bir zafer için hazırlanmanın tanıtımını yaptıklarını söyledi.

Programa ilişkin bilgi veren Ünal, "Önce kampanyamızı tanıtacağız sonra her biri bulunduğu ilde ve ilçede birbirinden değerli adaylarımızı tanıtacağız. Daha sonra Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız, Türkiye ile 'Yerel Seçimler Manifesto'muzu açıklayacak" dedi.

Ünal, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesine değinerek, şunları söyledi:

"İstanbul'da bir şey değişti, Türkiye'de her şey değişti, bir anlayış değişti, bir bakış açısı değişikliği ortaya çıktı. İnsana ve şehire bakış açısı değiştiğinden Türkiye'de her şeyin değiştiğini gördük. 1994'te Türkiye çöpü, çukuru ve çamuru konuşuyordu ama bugün geldiğimiz Türkiye'de biz altyapısı tamamlanmış, eğitimde, sağlıkta ve ulaşımda değişim yaşamış şehirleri, şimdi değer üreten şehirleri ve şimdi artık kültür ve sanat üreten şehirleri konuşuyoruz."

Şehirlerin taleplerini, kimliğini ve tarihi dokusunu koruduklarını belirten Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanımız bir şey söyledi, 'Gönül Belediyeciliği' dedi. Gönül kelimesi sadece Türkçede olan bir kelimedir. Biz, işimizi gönülden yaparız, gönüle gireriz, gönüller kazanırız, gönül kırmayız ve 'gönül rahmanın evidir" deriz. Şimdi gönül belediyeciliği ile yolumuza devam edeceğiz. Biz biliyoruz ki büyük değişimler ve tarihi değişimler büyük liderle gerçekleşir. Türkiye, büyük ve tarihi değişimini Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti'nin kadrolarıyla gerçekleştiriyor. Kampanyamız hayırlı olsun."

40 BİN KİŞİ AĞIRLANACAK

Sadece AK Parti adaylarının tanıtılacağı Ankara Kapalı Spor Salonu'nda 40 bin kişi ağırlanacak. Türkiye'nin dört bir yanından AK Partililer salonu saatler öncesinden hıncahınç doldurdu.

MANİFESTODA NELER YER ALIYOR?

AK Parti'nin birkaç aydır üzerinde çalıştığı 31 Mart seçimlerindeki vaatlerin yer aldığı manifesto tamamlandı. Seçim beyannamesi yerine manifesto açıklayacak olan AK Parti, vatandaşlara vaatlerini anlatacak. Kısa, vurucu ve akılda kalıcı ifadelerin yer alacağı manifestoda yatay mimari, marka şehirleri, il anayasaları, sıfır atık uygulaması, millet bahçeleri önemli başlıklar olacak.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5