banner29

Çin işi olimpiyatta son skandal

29. Yaz Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreninde görev alan kızların, seçilmeden önce kendilerini seçecek üyeler önünde soyundukları ve vücutlarının belirli yerlerinde cetvelle ölçümler yapıldığı iddia edildi.

Spor 18.08.2008, 17:10 17.02.2020, 14:52
Çin işi olimpiyatta son skandal

Pekin'deki yerel bir gazeteye açıklamalarda bulunan kızlardan biri, açılış töreninde panoları taşıyan kızların, bu göreve kabul edilmeden önce jüri üyeleri önünde çırılçıplak soyunduklarını savunarak, ''Oyunlarda görev almak için başvuruda bulunan kızlar, üyeler önünde çırılçıplak soyunduktan sonra omuzları, göğüsleri, bacakları ile  boyları ölçüldükten sonra işe alındılar'' dedi.

Göreve kabul edilmeyen, ancak ikinci bir şans tanınarak, olimpiyatlarda görev yapacak 400 kızdan birisi olmayı başaran görevli, bu skandalın ortaya çıkmasını sağladı.
        
Söz konusu açıklamayı yapan kız, kendisinin öncelikle ülkelerin rehberi olarak aday gösterildiğini, ancak daha sonra elenerek, ponpon kız olduğunu açıkladı. Genç kız, iddiasında, şu görüşlere yer verdi: ''Biz, delegasyonların hem rehberliğini yapacak, hem de panolarını taşıyacaktık; ancak göreve başlamadan önce bize iş veren kişiler, bizden önce soyunmamızı istediler. Anadan doğma soyunduktan sonra cetvelle vücudumuzun her yerini ölçtüler. Ben, bu göreve kabul edildikten sonra bana ponpon kız görevi verildi, ancak ek olarak 6 ay gülme kursuna da gönderdiler.''

ASKERLER BEZLENDİ

Aynı gazetede yer alan başka bir haberde ise oyunların açılış töreninde, tuvalet molasının az olması nedeniyle görevli 900 askerin altlarına çocuk bezi bağlandığı iddia edildi.

Askerlerin, tören süresi içinde tuvalete gidememeleri nedeniyle ihtiyaçlarını bu bezlere yaptıkları haberde yer aldı.

Öte yandan oyunlarda, Çin'de yaşayan 56 etnik grubu temsil eden çocukların hepsinin, öne sürüldüğü gibi bu gruplardan olmadığı ve Çinli oldukları ortaya çıktı.

Daha önce ortaya çıkan skandallar:

Havai fişeklerin animasyon, şarkı söyleyen kızın çirkin, tribünlerin kiralık seyirciyle doldurulduğu ve askerlerin zorla gülümsetildikleri belirlendi.

İşte Çin malı olimpiyatlar:

1- Havaİ fişekler animasyonmuş

Olimpiyatların açılış törenleri televizyondan gösterilen bazı havai fişeklerin bilgisayarda meydana getirilen görüntüler olduğu ortaya çıktı. Associated press'in haberine göre, Çinli organizatörler, seremoni gecesi gerçekten de havai fişeklerin patlatıldığını ancak TV'lerdeki havai fişeklerden bazılarının önceden kaydedilmiş üç boyutlu bilgisayar görüntüleri olduğunu itiraf ettiler.

2- ‘Diş durumundan' sahneye çıkamadI

Olimpiyatların açılış seremonisinde şarkı söylemesi gereken 7 yaşındaki Çinli kız çocuğunun “dişleri kırık ve çirkin” diye sahneye çıkarılmadığı, onun yerine yüzü daha güzel olduğu için sahneye çıkarılan 9 yaşındaki “sahte şarkıcının” ise playback yaptığı ortaya çıktı. İngilizce yayımlanan “china daily” gazetesinin haberine göre, Çinli yetkililerin, “bir meleğin sesine” sahip olduğu belirtilen 7 yaşındaki yang peiyi'nin dişleri kırık olduğu gerekçesiyle açılış seremonisi için uygun görmedikleri kaydedildi.

Onun yerine sahneye çıkan 9 yaşındaki Lin Miaoke'nin ise sadece “şirin görünümünden dolayı” seçildiği ancak sesi kötü olduğu için sadece dudaklarını oynattığı, şarkıyı ise yang peiyi'nin söylediği bildirildi.

3- Tribünleri 'kiralık seyirciler' şenlendiriyor

Bazı oyunlarda seyircilerin az olmasından dolayı tribünlerin boş görünmesinden endişe eden Çinli yetkililerin, parayla “seyirci” kiralayarak sarı olimpiyat tişörtü giydirdikleri ve tribünlere oturttukları ortaya çıktı. Olimpiyat komitesindeki yetkililer, benzer olayların geçmişteki olimpiyatlarda da yaşandığını, “olimpiyat atmosferinin bozulmaması için” bu tür tedbirler almanın normal olduğunu savundular. Wang Wei adlı yetkili, “kiralanan seyircilerin” tüm bir olimpiyat sezonu için biletleri bulunduğunu, ancak yalnızca “plaj voleybolu” gibi seyircinin az olduğu belli başlı karşılaşmaları izlediklerini kaydetti.

4- Giydikleri mayo rekor kırdırıyor

NASA tarafından geliştirilen LZR Racer adlı sürtünmeyi azaltan 700 dolarlık özel mayo, olimpiyatlar'ın yüzme dalında 3 günde 9 dünya rekoru kırılmasına olanak sağladı. Bu mayoyu giymeyenin derece şansı da yok.

Birçokları yarışların yapıldığı havuzların derinliğini ikiden üç metreye çıkaran Çinli yetkilileri suçlarken, uzmanlar patlama yapan rekorların asıl sebebinin nasa tarafından geliştirilen, Speedo marka son teknoloji LZR racer mayo olduğunu iddia ediyor. “Dünyanın en hızlı mayosu” olarak tanıtılan LZR racer'ın 2008 şubatında sporcular tarafından kullanılmaya başlanmasından bu yana rekor sinyalleri zaten geliyordu. Pekin Olimpiyatları'nda bu mayoyla birlikte yüzme alanında tam bir rekor patlaması yaşandı. 3 günde tam dokuz kez dünya rekorları kırıldı.

5- Bir tebessüm yeter

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin, olimpiyat oyunları süresince güvenliği sağlayan Çinli polis ve askerler için “çok asık suratlılar” şikâyetinde bulunduğu ve Çinli yetkililerden güvenlik güçlerinin “gülümsemelerinin sağlanmasını” istediği ortaya çıktı. Komitenin Norveçli üyesi Gerhard Heiberg, etrafta silahlarıyla gezen polis ve askerlerin asık suratının ziyaretçileri “korkuttuğunu” belirterek, “Çinli otoritelerle bu konuda konuştum ve insanları gülümsetmelerini istedim” dedi.

6- TRT'den olimpik başarı

2008 Pekin Olimpiyatları'nda Türk sporcular beklenenden uzak bir performans sergilerken, olimpiyatın heyecanını Türkiye'ye taşıyan TRT ilklere imza atıyor. TRT 3 ya da TRT GAP olarak bilinen kanalını olimpiyat kanalı haline getiren kurum, 24 saat boyunca ağırlıklı olarak canlı yayınlarla tüm spor dallarındaki müsabakaları Türk izleyicisiyle buluşturuyor. CNN, ZDF gibi uluslararası kanalların ortalama 500 personelle çıkarma yaptığı Pekin'de TRT, 50 çalışanıyla sadece yarışmaları değil, Çinlilerin olimpiyatla birlikte sosyal ve kültürel alanda yaşadıkları değişimleri de sokak röportajlarıyla ekranlara yansıtıyor. TRT Spor haberleri müdürü Tufan Turasan, 24 saat kesintisiz yayın yapmanın bir risk olduğunu ifade ederek, TRT açısından Pekin Olimpiyatlarının ilklerle dolu olduğunu söyledi. İlk kez bir olimpiyat merkezinde canlı yayın stüdyosu kurduklarını anlatan turasan, “7 muhabir, 4 aktüel kamera, 2 stüdyo kamerası, 2 yönetmen, 8 spikerin aralarında bulunduğu 50 kişilik bir ekibimiz var. diğer büyük yayıncı kuruluşlarla kıyaslandığında hem teknik hem de personel olarak zayıfız. Özverili çalışmayla bu işin üstesinden geliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?