banner5

banner29

Penaltı nedir? Penaltı ismi nereden gelmektedir?

Hakemin kolunu ileriye doğru savurarak ceza alanı içerisindeki beyaz noktayı gösterdiğinde bir tarafı sevindiren, bir tarafı da sinirlendiren penaltı nedir? Penaltı ismi nereden gelmektedir? İşte detaylar...

Spor 03.09.2020, 14:24
Penaltı nedir? Penaltı ismi nereden gelmektedir?

Futbol sahasında bir takımın gol pozisyonu dışında, gole en yakın olduğu yer olan beyaz noktaya ismini veren penaltı nedir?

PENALTI NEDİR?

Kale çizgisine 11 metre uzaklıkta bulunan beyaz noktaya ismini veren penaltı atışı, FIFA tarafından belirlenmiş 10 kural ihlali çerçevesinde ( ceza alanı içinde yapılan ihlaler için geçerlidir.) verilir. Belki de en çok tartışmaya yol açan konu olan penaltı kullanılırken; Penaltıyı kullanan oyuncu, kaleci ve hakemin dışında ceza alanında kimsenin olmaması gerekmektedir. Ayrıca atış kullanılmadan hiçbir oyuncu ceza alanına giremez, kaleci ise top hareketlenmeden kale çizgisini terk edemez. Atışı yapan oyuncu, başka bir oyuncu oynamadan topla ikinci defa temas edemez. Top kale direklerinin arasından geçerken kaleciye dokunsa bile gol kararı verilir.

PENALTI İHLALLERİ NELERDİR?

*Rakibe tekme atarsa veya tekme atmaya teşebbüs ederse,

*Rakibi çelmelerse veya çelmelemeye teşebbüs ederse,

*Rakibin üstüne sıçrarsa,

*Rakibe küfür ederse,

*Rakibe vurursa veya vurmaya teşebbüs ederse,

*Topu kazanmak için ayakla müdahale ederken (tackle) topa dokunmadan önce rakibe dokunursa,

*Rakibini tutarsa,

*Rakibe tükürürse,

*Topu eliyle bilerek oynarsa (kendi ceza alanındaki kaleci hariç)

PENALTI İSMİ NEREDEN GELMEKTEDİR?

İngilizce penalty "1. her çeşit ceza, 2. futbolda ceza atışı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca pénalité "hukuk dilinde ceza" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen poenalitas sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Latince poena "bir suça karşılık ödenen cereme, ceza, kan bedeli" sözcüğünden türetilmiştir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?