Gökbilimciler bugüne kadarki bilinen en uzak galaksi 1200 saatlik gözlemleri kullanarak keşfetti. HD1 galaksisinin 13.5 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtildi.

Engatget.com'da yer alan bilgilere göre, Gökbilimciler şimdiye kadarki bilinen en uzak galaksiyi gözlemledi. HD1 adlı galaksi daha önce aynı unvanı elinde bulunduran GN-z11'e göre 100 milyon ışık yılı daha uzakta bulunuyor.

Süper kütleli bir kara deliğe sahip olabilir

Mesajlaşma uygulamaları artık daha güvenli olacak Mesajlaşma uygulamaları artık daha güvenli olacak

2020 yılında gökbilimciler, 13.4 milyar ışık yılı uzaklıkta olan GN-z11 galaksisini gözlemlemişlerdi. Bu gözlem, o zamana kadarki en uzak galaksiyi ortaya çıkarmıştı. Son olarak 13.5 milyar ışık yılı uzaklıktaki HD1 galaksisini görüntüleyen gökbilimciler, bilinen en uzak galaksi rekorunu yenilediler.

Gökbilimciler HD1'i tespit etmek için Spitzer Uzay Teleskobu , Subaru Teleskobu , Birleşik Krallık Kızılötesi Teleskobu ve VISTA Teleskobu ile elde edilen yaklaşık 1.200 saatlik gözlemleri kullandılar.

Ekip, sonuçlarının doğruluğundan oldukça eminler ancak James Webb Uzay Teleskobu'nu kullanarak HD1 hakkındaki görüşlerini tekrardan kontrol edecekler.

Gökbilimciler, HD1 galaksisi hakkında iki fikir ortaya koyuyorlar. Bunlardan ilki galaksinin oldukça hızlı bir şekilde yıldız oluşturduğu ve muhtemelen şimdiye kadar hiç gözlemlenmediği düşünülen ve evrenin ilk yıldızları olan Population III yıldızlarına bile ev sahipliği yapabileceği yönünde. Diğer fikre göre HD1, Güneş'in kütlesinin yaklaşık 100 milyon katı büyüklüğünde süper kütleli bir kara deliğe sahip olabilir.