Başkan Erdoğan'dan Cumhur İttifakı mesajı Başkan Erdoğan'dan Cumhur İttifakı mesajı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) sosyal medyadaLGBT kamu spotu” olarak yayınlanan görüntülere ilişkin Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

2019 yılı Kasım ayında “Facebook için reklam filmi çekeceğiz” diye izin isteyen Norr Film’in LGBT propagandası içeren film çektiği ortaya çıktı. Vagonda çekim için şirket adına Tolga Acar’ın talepte bulunduğu belirtildi. Filmin Halkalı’da depoda bekleyen boş bir vagonda çekildiği, tren hareket ediyormuş izlenimi vermek için etrafa perde asıldığı ve efekt kullanıldığı öğrenildi. 4 yıl önce çekilen filmin kimler tarafından yeniden gündeme getirildiği merak ediliyor.

TCDD tarafından yapılan suç duyurusunda söz konusu film için 29 Kasım 2019 tarihinde sosyal medya reklam filmi olarak izin talep edildiği, Genel Müdürlük tarafından reklam filmi içeriğinin ticari sır olabileceği için daha fazla sorgulanmadığı ve sosyal medyada paylaşılmak üzere trenlerin kullanılmadığı kapalı bir alanda boş bir tren setinde izin verildiği aktarıldı.

Suç duyurusunun izin verildiği gibi reklam filmi olarak değil de sözde kamu spotu olarak çekildiği, izinden çok daha sonra 23 Ağustos tarihinde yayınlandığı, dolayısıyla paylaşımın içeriği, zamanı ve paylaşım yapılan platformun hiç birisinin verilen izne uygun olmadığı belirtildi.

Yapılan suç duyurusunda bahsi geçen olay hakkında gerekli soruşturmanın yapılmasını ve kamu davası açılması talep edildi.