100 bin kişi emekli oluyor

Emekli ve emekli olacaklar için müjde üstüne müjde haberleri geliyor.

100 bin kişi emekli oluyor
Bayram ikramiyeleri ve zamların ardından bir güzel haber de yaşını doldurmuş ama prim gün sayısını dolduramamış kişiler için geldi. Bu durumdan faydalanacak olanlar yaklaşık 100 bin kişi. Yaşını doldurmuş ancak prim günü eksiği olanlar emekli olabilecekler. İşte tüm detaylar...

Belli bir yaşın üstünde olan vatandaşlar, eksik primlerini borçlanıp emekli olabilecek. Yapılandırma kanunuyla geçmişe dönük borçlanan Bağ-Kur'lulara yaş, yıl ve prim şartını yerine getirmeleri halinde emekli olabilme fırsatı verilmişti. Son dakika haberine göre SGK'lılar için de aynı imkanın sağlanması gündemde.

Daha önceden bu konuyla ilgili bir müjde verilmişti. Düzenleme çıkarsa emeklilik yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim miktarını dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılacak.

BİN 800 GÜN ŞARTI

Bu kapsamda birkaç formül üzerinde duruluyor. Çalışmayla, öncelikle eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Örneğin, en az bin 800 gün prim istenecek.

Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp bin 800 ve üzerinde prim günü olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Ancak borçlanma yoluyla emeklilik için yasa çıkması şart.

Meclis'e gelecek

Konuyla ilgili çalışmanın tamamlanıp kısa süre içinde Meclis'e gönderilmesi bekleniyor. Yasa öngörüldüğü şekliyle çıkarsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işsiz kalan veya işe ara vermek zorunda olan çalışanlara ve kepenk kapattığı için prim yatıramayan esnafa emekliliğin yolu açılacak.

Kaynak: Güneş
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2018, 05:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5