banner5

banner29

Azimlerini yitirmeyip başaranların hikayesi

Yaşam 30.01.2020, 14:06 01.02.2020, 18:38
Azimlerini yitirmeyip başaranların hikayesi

Bir İngiliz kadını, bir gün, geçen yüzyılın ünlü İngiliz yazar ve şairi Thackerey hakkında Lord Northcliff’e şöyle dedi: “Thackerey bir sabah gözlerini açtı ve kendisini meşhur bir adam olarak buldu.”

Lord Northcliffe’nin kadına cevabı çarpıcıydı: “Thackerey, sabah yataktan kalkıp kendisini meşhur bir adam olarak gördüğü ana kadar, on beş yıl boyunca her gün sekiz saat yazıyordu.” 

Shakespeare’den bir alıntı: “Biz, rüyaların üzerine bina edilen malzemeden oluşuruz.” Tarih, gördükleri rüyalarının gerçek olması için yılmadan, usanmadan, azimle, sabırla çalışan ve başarıya ulaşan insanlarla doludur. 

***Londra’daki ünlü British Museum’da Thomas Grey’in “Elegy Written in a Country Churchyard” başlıklı şiirinin yetmiş beş ayrı kopyası sergilenmektedir.

***Grey, birkaç defa değil, kelimeleri, mısraları yetmiş beş defa değiştirip yazdıktan sonra ancak yaptığı işi beğendi.

Sanatçı olmak isteyen genç bir delikanlı, Amerika’nın Kansas City şehrindeki bir gazetenin editörüne birkaç çizimini gösterdi. Editör, gazetede iş isteyen bu genci reddetmekle kalmadı, ona, zerrece resim kabiliyetinin bulunmadığını da söyledi.

Delikanlı kendine güveniyordu. Yılmadan azimle başka kapılar çaldı. Ne var ki sonuç hep aynıydı. Kimse onu yetenekli görmüyor, kendisine iş vermiyordu. Sonunda kiliselere malzeme satan bir firmada iş bulabildi. İşteki görevi firmanın, satmak istediği malzemelerin resimlerini çizmekti.

Delikanlı, farelerin cirit attığı eski bir garajı kiralayarak çalışmaya başladı. Genç delikanlı Walt Disney idi. O, film hayatına farelerle dolu bu garajda başladı. Sadece kendisi değil, ilhamını garajdaki farelerden aldığı Mickey Mouse da ölmezliğe kavuştu. 

***Antik Yunan’ın ve dünyanın en büyük hatiplerinden biri olan Demosten, konuşabilmek için önce kekemeliğini yenmek zorunda kaldı. 

***Ernest Hemingway, kitabının müsveddelerini yayımcıya göndermeden önce sekiz defa gözden geçirerek düzeltti. Beethoven, her musiki parçasını, en az on iki defa yazdı.

*** İngiliz tarihçisi Edward Gibbon,Roma İmparatorluğunun Gerileyiş ve Çöküşü” adlı büyük eserini 26 yılda bitirdi.

***Gibbon, kendi otobiyografisini de dokuz defa yeniden yazdı.

*** Alexander Dumas, kırk yıl boyunca günde on altı saat yazdı. Fransız kompozitörü Maurice Ravel bir piyano konçertosunu tamamlamak için iki yıl boyunca günde on iki saat çalıştı.

*** Leonardo da Vinci, ünlü eseri “Son Yemek” tablosunu on yılda tamamladı. Dünyadaki on iki büyük tablodan biri sayılan “Son Hüküm” Michelangelo’nun sekiz yılını aldı.

*** Mozart, operalarını ve son eseri Reguiem’i borç ve hastalık içinde kıvranırken yazdı.

***Beethoven, hemen hemen tamamen sağırlaştığı yıllarda başta “Dokuzuncu Senfoni” olmak üzere büyük eserler yazdı.

***Kısa fakat parlak bir hayat süren Schubert’in, geride bıraktıkları musiki müsveddeleri, giydiği elbise ve çamaşırları ile sadece altmış üç florin para idi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?