banner29

Fata ninenin direnişi sonuç verdi! İşte 23 yıl sonra gelen zaferin hikayesi...

Fata Orlovic, 1998'de evinin bahçesine inşa edilen kilisenin yıkılması için yıllardır hukuk mücadelesi veriyordu. Fata nine evinin bahçesine inşa edilen kilisenin yıkılması mücadelesini kazandı. İşte azmin ve direnişin hikayesi...

Yaşam 05.06.2021, 20:21
Fata ninenin direnişi sonuç verdi! İşte 23 yıl sonra gelen zaferin hikayesi...

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Bosna Hersek'in kuzeydoğusundaki Konjevic Polje kasabasında, Müslüman bir kadının evinin bahçesine izinsiz olarak inşa edilen Sırp Ortodoks kilisesinin yıkılmasına hükmetti. Bosna Savaşı (1992-95) sırasında yaşadığı kasabadan ayrılmak zorunda kalan Fata Orlovic adlı Boşnak kadın, 1999'da geri döndüğünde evinin bahçesine bir kilisenin inşa edildiğini görmüş ve hukuki mücadele başlatmıştı.

Fata Orlovic, evinin bahçesine inşa edilen kilisenin yıkılması mücadelesini kazandı.

Srebrenitsa Katliamı'ndan kaçarak Bosna'yı terk etmek durumunda kalan 77 yaşındaki Fata Orlovic, yıllar süren mücadelesinin başarıya ulaşmasından dolayı memnun olduğunu söyledi. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen 1999'da Konjevic Polje'ye dönen Orlovic, "Kilise yapılmasına karşı değilim, ama kendi arazilerine yapsınlar" dedi.

Kararın üç ay içinde uygulanmasına ve kilisenin yıkılmasına hükmeden AİHM, oluşan zarardan dolayı Orlovic'e 5 bin, yakınlarına da 2'şer bin euro tazminat ödenmesini karara bağladı.

GZT

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?