Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), üreteceği yerli otomobil modellerinin kullanmasının hedeflendiği milli şarj üniteleri ilk kez karşımızda.

TOGG Samsun'da vatandaşlarla buluşuyor! TOGG Samsun'da vatandaşlarla buluşuyor!

Yerli otomobil üretimi için Bursa’da son hazırlıklar yapılıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın “18 Temmuz 2020, 17.30, Gemlik, Bursa” paylaşımında bulunması ile birlikte heyecan daha da arttı. Fabrikaya ait temel atma törenine günler kala bir güzel haber de modele ait şarj üniteleri konusunda geldi. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek elektrikli aracın bataryalarının kullanacağı şarj cihazlarının yerli olup olmayağı merak ediliyordu. Görünüşe göre 8 yıl pil garantisi sunacak milli modelin şarj üniteleri de yerli olacak. Erzurumda kurulan bir fabrika ile Eylül ayından itibaren tüm Türkiye’de istasyonlar kurulması hedefleniyor.

Yerli otomobil için Bilişim Vadisi’nde yeni hamle Yerli otomobil, yerli şarj ünitesi kullanacak Üretici kurum GERSAN Yatırım Koordinatörü Ensar Temur, “2016 yılında şirketimizin elektrikli otomobillerin piyasaya çıkacağını fark etmesi üzerine biz şarj ünitelerini üretmeye karar verdik. O dönemde AK Parti Eski Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı ile tanıştık. O bize bu şarj ünitelerini Erzurum’da üretmemiz için bir talepte bulundu. Bizde burada bu projeyi yapmaya karar verdik. İlk etapta 15 kişiyle ardından 250 kişiyle burada çalışacağız. Yüzde yüz yerli bir şekilde üretim yapıyoruz. Biz çalışmalarımızı İstanbul’da tamamladık. Eylül sonunda burada Cumhurbaşkanımız gelirse onunla birlikte ciddi bir açılış yapacağız. Milli ve yerli bir şarj ünitesi üretiyoruz mühendislerimiz de Türklerden oluşuyor. Artık elektrikli araçlar daha ön plan olacak. Bu tür araçlarda arızada az, yakıt fiyatı da az olduğu için ilgi çekecek” ifadelerine yer verdi.