Kahramanmaraş'ta Yahya Kemal Mahallesi'ndeki 2 bloklu Said Bey Sitesi, 6 Şubat'taki ilk depremde yıkıldı.

43 kişinin hayatını kaybettiği Said Bey Sitesi soruşturması kapsamında sitenin müteahhidi Hasan Çam (52), şantiye şefi Halil İbrahim Us (33), statik proje ve uygulama denetim görevlisi Yavuz Kaygısız (54), yapı denetim şirketi yetkilisi Halil Yıldız (54) ve yapı denetim şirketi kontrol elemanı Melike Y. (32) gözaltına alındı.

4 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI
Müteahhit Hasan Çam, sorgusunda binayı tamamen mevzuata ve yönetmeliklere uygun yaptığını, müteahhit olarak binaların sadece finans kısımlarını karşıladığını belirterek, "Benim mesleğim gıda marketçiliğidir. Geçimini genel olarak bu şekilde sağlarım. Bunun dışında şahıs şirketim vardır, bir şirketimle inşaat işleri yaparım. Said Bey Sitesi dışında yıkılan başka bir binam yoktur. Yapının mimarı ve statik projeleri deprem ve diğer yönetmeliklere uygun olarak yapılmıştır." dedi.

Mustafa Dilipak son yolculuğuna uğurlandı Mustafa Dilipak son yolculuğuna uğurlandı

Diğer şüpheliler de savunmalarında suçlamaları kabul etmedi.

Sorgularının ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Hasan Çam, Yavuz Kaygısız, Halil Yıldız ve Halil İbrahim Us tutuklanırken, Melike Y. adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

TEMELİN KONTROLÜ, BİNA TAMAMLANDIKTAN SONRA YAPILMIŞ
Savcılık soruşturması kapsamında sitenin A ve B bloklarının dosyaları ayrıldı. Toplanan tüm belge, fotoğraf ve videolar ayrıntılı rapor için bilirkişiye gönderildi.

Bilirkişi heyeti, incelemelerinin sonunda hazırladıkları raporu Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. 43 sayfalık raporun sonuç kısmında şu ifadelere yer verildi:

"Sehay Yapı Denetim Limited Şirketi tarafından Said Bey Sitesi-A blok için düzenlenen belgelerde yapının temeli, 1'inci tablası ve 2'nci tablası için yapılan ölçü, kot, donatı adet, çap gibi kontrollerin 18 Temmuz 2016 tarihinde yapıldığı görülmüştür. Bu 3 katın kontrollerinin aynı gün yapılması mümkün görülmemektedir. Bu kapsamda bu kontrollerin uygun yapılmadığı kanaati oluşmuştur. Binaya ait asma kat için ise kontrollerin 8 Haziran 2016 tarihinde yapıldığı görülmektedir. Bu belgeye göre yapının ruhsat tarihi olan 13 Haziran 2016 tarihinden önce inşa edilmeye başlanmış ve -6,30 metre kotundan +4,30 metre kotuna kadar inşa edildiği anlaşılmaktadır. Yapının temeli ile 2'nci tablasının arasında kalan katlarının kontrolünün inşası devam ederken değil de inşası tamamlandıktan sonra yapıldığı kanaati oluşmuştur."

ASMA KAT, BİR KAT HALİNE GETİRİLMİŞ
Yapılan incelemeler sonunda söz konusu binada projelendirme, yapım ve iş bitimi aşamalarında deprem bölgelerinde yapılacak binalar hakkında yönetmelik ve imar kanunu esaslarına yeterince uyulmadığının bildirildiği raporun devamında şöyle denildi:

"A Blok inşaatı tamamlandıktan sonra binanın asma kat bölmesinin çelik konstrüksiyon ve betonlarla tamamlanarak bir kat haline getirildiği görülmüştür. Kullanılan çelik profiller, asma kat kirişlerine ankrajlandığı görülmektedir. Bu durum kirişlere statik hesaplarında dikkate alınmayan ilave mesnetlenme yükleri getirip, zarar verebilir. Ayrıca bu bölümün farklı amaçlarla kullanılmasının binanın bütün taşıyıcı sistem elemanlarına ilave yük getirme olasılığı da bulunmaktadır. Dolayısıyla binaya inşası sonrasında projelerinde bulunmayan böyle bir işlemin yapılmasının binanın taşıyıcı sistemini olumsuz etkileyebileceği kanaati oluşmuştur. Deprem nedeniyle yıkılan binanın projelendirme, yapım ve iş bitimi aşamalarındaki mevcut durumuna müteahhit Hasan Çam, şantiye şefi Halil İbrahim Us, statik proje ve uygulama denetim görevlisi Yavuz Kaygısız, kontrol elemanı Melike Yıldız ile Sehay Yapı Denetim Limited Şirketi yetkilileri asli kusurlu, mimari proje ve uygulama denetim görevlisi Şeref G., belediye İmar ve Şehircilik Müdürü Arzu Ö. ve Müdür Yardımcısı Serap B. tali kusurludur."

İDDİANAME KABUL EDİLİRSE YARGILANACAKLAR
Kahramanmaraş 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamenin kabul edilmesinin ardından şüphelilerin yargılanmalarına ilerleyen günlerde başlanacak.

Öte yandan soruşturma savcısı, binanın yıkılmasıyla ilgili kusurları bulunan kamu görevlilerinin dosyasını ayırdı.