ABD'nin Michigian eyaletine bağlı Detroit kentinin merkezinde bulunan Hamtramck dünya gündemine oturdu. Şehirde yönetime gelen kadronun tamamının Müslüman olması ilginin kaynağı olarak gösterildi.

'KÜÇÜK VARŞOVA'DAN GÖÇMEN KENTİNE

Bir zamanlar ABD'nin otomotiv sanayisinin merkezlerinden biri olan ve General Motors fabrikasının da bulunduğu şehir, Alman yerleşimciler tarafından kuruldu. Şehir 20. yüzyılda, Polonyalı işçi akınıyla "Küçük Varşova" olarak anılmaya başladı. 1970'de kent nüfusunun yüzde 90'ı Polonya asıllıydı. Ancak otomobil üretiminin inişe geçmeye başlamasıyla daha genç ve varlıklı olan Polonya asıllılar banliyölere taşınmaya başladı. Bu değişimle birlikte Hamtramck, Michigan'ın en yoksul kentlerinden biri haline geldi. Şehir bu sayede göçmenler için bir çekim merkezi haline geldi. Bu değişim son 30 yılda Arap ve Asyalı göçmenlerin yerleşmesiyle sürdü. Özellikle de Yemen ve Bangladeş'ten gelenler şehre yerleşmeye başladı.

NÜFUSUN YARISI MÜSLÜMAN

Bu tarihi sürecin ardından şehir sakinlerinin yüzde 42'si yabancı ülkelerde doğanlardan oluşuyor. Bunların yarısından çoğu da Müslümanlardan oluşuyor. Kentte yapılan yerel yönetim seçimlerine de bu nüfus yapısı yansıdı.

image-215

TAMAMEN MÜSLÜMANLARIN YÖNETTİĞİ TEK BELEDİYE OLDU

Müslüman bir belediye başkanı ile üyelerinin hepsi Müslümanlardan oluşan bir belediye meclisi seçerek, ülkenin tamamen Müslüman Amerikalılar tarafından yönetilen ilk belediye oldu.

BBC'nin haberine göre oyların yüzde 68'ini kazanan Amer Ghalib, ABD'deki ilk Yemen asıllı belediye başkanı olarak yakında göreve başlayacak. "Onur ve gurur duydum ama bunun büyük bir sorumluluk olduğunun da farkındayım." diyen 41 yaşındaki Ghalib, Yemen'de bir köyde doğmuş ve ABD'ye 17 yaşındayken taşınmış. Belediye meclisinde iki Bangladeş asıllı, üç Yemen asıllı, bir de Polonyalı asıllı olup, sonradan Müslümanlığı kabul etmiş bir Amerikalı var.

ABD'DE MÜSLÜMAN NÜFÜS HIZLA ARTIYOR

ABD nüfus sayımında insanların dini ile ilgili bilgi toplanmıyor, ancak Pew Araştırma Merkezi'ne göre, 2020'de ülkede yaklaşık 3,85 milyon Müslüman yaşadığı tahmin ediliyor ve bu da toplam nüfusun yüzde 1,1'ini oluşturuyor. Müslümanların 2040 yılına kadar Hristiyanlardan sonra ABD'deki ikinci büyük din grubunu oluşturması bekleniyor. Ancak ABD'de Müslümanların sayısının artmasına rağmen önyargı mağduru olmaya devam ettikleri belirtildi.