41 bini aşkın kayıbın verildiği depremde 11 il yıkıma uğradı.

Türkiye'nin yüreği kan ağlarken, provokasyonlar ve dezenformasyonlar da beraberinde geldi.

Binbir iddia ortaya atılırken, bir iddia da Suriyelilere kapı açıldığı iddiası oldu.

İlk açıklamayı yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iddiaların tamamen asılsız olduğunu vurgularken, bir açıklama da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan geldi.

Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Hatay'ın Defne ilçesi merkezli 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından kent merkezinde incelemelerde bulundu.

İlk olarak AFAD Koordinasyon Merkezi'ne geçen Akar, daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İrtibat Bürosu'na gelerek bilgi aldı.

İncelemelerde bulunan Bakan Akar, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

"İddialar gerçek dışı"
Türkiye'ye Suriye'den sığınmacı akını iddialarının doğru olmadığını vurgulayan Bakan Akar, ülkemizden Suriye'ye doğru topraklarına dönen kişi sayısının 20 bini geçtiğini açıkladı.

"20 bin Suriyeli topraklarına döndü"
Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı;

ABD nasıl yalanlayacağını şaşırdı! Bir kez daha suçüstü yakalandı... ABD nasıl yalanlayacağını şaşırdı! Bir kez daha suçüstü yakalandı...

Bu kesinlikle doğru değil. Hudutta yaptığımız incelemelerde, askeri ve sivil erkanla yaptığımız görüşmelerde, sınır hattımızdaki askeri birliklerimizde yaptığımız denetlemelerde ve hudut kapılarında yaptığımız görüşmelerde yoğun bir şekilde konuyu görüştük. Kesinlikle bu iddialar gerçek dışı. Türkiye'de yaşayan Suriyeli vatandaşlar evlerini ve yakınlarını kaybetmeleri nedeniyle kendi topraklarına dönüyor. Tek yönlü olarak Türkiye'den Suriye'ye doğru evlerine ve topraklarına dönen Suriyeli vatandaşlar var. Şu anda bu rakamın 20 bini geçtiğini takip ediyoruz.