banner30

banner29

Biz evde otururken 5G altyapısı tam gaz...

MAYA’nın 5G’ye hazır bir ürün olarak sahada olduğunu belirten ULAK Haberleşme A.Ş. Genel Müdürü Metin Balcı, diğer taraftan da 5G radyo ve çekirdek şebekelerini 2021 ortasında hazır edeceklerini söyledi. Bilindiği üzere 5G'nin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği iddiaları tüm dünyada konuşulmaya devam ediyor.

Bilim, Teknoloji 19.05.2020, 18:38
Biz evde otururken 5G altyapısı tam gaz...

ULAK Haberleşme A.Ş. Genel Müdürü Metin Balcı, ULAK’ın, zenginleşen yerli ve yabancı ekosistemiyle Türkiye'nin geniş bant iletişim altyapısına özgün teknolojiler ve global ölçekte çözümler kazandırmak vizyonuyla çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Covid-19 salgını nedeniyle zaman zaman sokağa çıkma yasaklarının ve karantina süreçlerinin yaşandığı bu dönemde iletişim altyapısına, yerli ve milli ULAK çözümlerle katkıda bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını vurgulayan Balcı, bu katkıyı daha da artırmak için çalıştıklarını dile getirdi.

YERLİ VE MİLLİ 5G

Teknolojide yaşanan gelişmelerin, ekonomik ve siber güvenlik açısından tüm dünyanın yakından takip ettiği bir yarış olduğunu belirten Balcı, bu mücadelede 4.5G teknolojisinde ülke olarak önemli bir noktaya gelindiğini ve bunu her gün biraz daha ileri götürecek şekilde geliştirme sürecinin devam ettiğini bildirdi. Balcı, 5G teknolojisinin farklı birimlerini geliştirmek için çalışmalarının da sürdüğüne işaret ederek, “MAYA, 5G'ye hazır bir ürün olarak sahada, diğer taraftan 5G radyo ve çekirdek şebekemizi de 2021 ortasında hazır edeceğiz” diye konuştu.

5G baz istasyonu (5G radyo ve erişim şebekesi) çalışmalarına 2018’de ASELSAN ve Turkcell ile TÜBİTAK projesi kapsamında başladıklarını hatırlatan Balcı, 2019’un sonlarına doğru yaptıkları çalışmaların yine TÜBİTAK tarafından desteklenen Uçtan Uca Yerli Milli 5G (UUYM5G) projesi kapsamındaki çalışmalarla birleştirildiğini söyledi.

BAZ İSTASYONU ÜRETEN SAYILI ÜLKELER ARASINDAYIZ

Türkiye’nin baz istasyonu üreten ve sahada çalışır vaziyette kurabilen 5-6 ülkeden biri olduğunu belirten ULAK Haberleşme A.Ş. Genel Müdürü Metin Balcı, şöyle konuştu: “5G ve ötesine doğru önümüzdeki dönem geniş bant iletişim teknolojilerinde yerli ve milli sistemlerin yapılabilirliğine olan güvenin artırılması konusunda ULAK önemli bir referans oluşturdu. Hızla değişen ve yüksek teknoloji gerektiren iletişim altyapılarında ülke olarak teknolojik, ekonomik ve güvenlik açısından yerli ve milli ürünlerimizle yerimizi almalı ve bu başarıyı sürdürebilir kılmalıyız. ULAK olarak, operatör şebekelerimizde aktif hizmet verirken, ekosistemimizle 2021’in ortasından itibaren hayata geçireceğimiz 5G çözümlerimiz ve yaşantımızı kolaylaştırıcı özgün dikey uygulamalarımızla ülkemizin gelişimine katkıda bulunacağız.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?