banner29

İnsanlık sanal dünyada kayboluyor!

İnternet teknolojisinin insanlığı getirdiği noktayla ilgili bir yazı kaleme alan Kemalettin İsaoğlu dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bilim, Teknoloji 31.12.2019, 01:18
İnsanlık sanal dünyada kayboluyor!

Habervakti yazarı Kemalettin İsaoğlu, insanlığın sanal dünyada kaybolduğunu vurguladığı ''Herkesin interneti kendine'' başlıklı yazısında dikkat çeken ifadeler ortaya koydu.

İşte İsaoğlu'nun yazısı:

Bilgisayarının başında dünyanın bir ucundaki Rock sanatçısının pabucunun markasını bilen bir genç, o heyecan içinde basgitarının ritmine kendini kaptırıp dünyadan geçerken, çitlettiği çekirdeğin fabrikada mı tarlada mı yetiştirildiğini bilmez.
Bilmeye de gerek duymaz.

Bu bilgisizlik ve ilgisizlik sebebiyle de bu genci kimse suçlayamaz. Bu bugünün realitesidir.
Bugün, bütün dünyanın (sanal anlamda) imbikten süzülerek bilgisayarlarımızla, cep telefonlarımızla internetle içimize aktığı bir dünyadayız.
Yarar-yaramaz, lüzumlu-lüzumsuz beyinleri bilgi seline boğan sanal dünyanın kapsama alanındadır insan.

Bu öyle akıl almaz bir durumdur ki... Şu 7 milyar insanın yaşadığı mavi gezegen dünyada dahi bir "kişi", bir "birey" olarak insanın anlamı vardır da... Bu yukarıda tarifini yapmakta dahi zorlandığımız sanal dünyada kişinin birey olarak zerre değeri veya anlamı yoktur.

Daha enteresan olanı kendisini hiç sayan bu sanal dünya ile de hiç kimse alâkasını kesmeyi düşünmez. Bunu aklına bile getirmez.
Ezkaza bir elektrik kesintisi veya şarj bitimi gibi durumlarda bu sanal dünyadan biraz ayrı kaldığında da sinir krizleri geçirecek kadar rahatsız ve huzursuz olur.
Çünkü bugünün insanı artık o dünyanın meftunudur, bugünkü tabirle hastasıdır...
O dünya olmayınca bu dünyanın insan için artık anlamı yoktur.
Yani insanları, bu dünya üzerinde gezip tozup, yiyip içmesine bakıp da bunlar normal bir dünyada diye aldanmamalıdır. İnternet bağımlısı insan, artık bu reel dünyaya ait değildir.
Bedeni bu dünyanın olsa da onun gönlü ve ruhu "on" düğmesiyle açılan "of düğmesiyle kapanan ve içini hiçbir seyyahın şimdiye kadar dolaşıp bitiremediği uçsuz bucaksız bir âlem olan sanal dünyanın malıdır. Oraya aittir.
İnsanlık bu sanal dünyada kaybolmaya yüz tutmuştur.
Bu tespitlerden sonra asıl teşhise parmak basmak istersek durum artık bireysel ahlâk ve maneviyat temsilcileri için ümitsiz vakadır.

https://www.habervakti.com/herkesin-interneti-kendine-makale,1966.html

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?