banner29

Intel’in 28 çekirdekli işlemcisi ile rekora imza atıldı!

Tayvan’da düzenlenen Computex etkinliğinde teknoloji devleri işlemciden ekran kartına kadar geliştirdikleri üst seviye donanımları tüm dünyaya sergilerken, etkinliği damgasını vuran bir diğer detay ise sıvı – azot buharı oluyor.

Bilim, Teknoloji 31.05.2019, 17:13
Intel’in 28 çekirdekli işlemcisi ile rekora imza atıldı!

Günümüzün en popüler RAM üreticilerinden birisi olan G.Skill’in dünyanın en iyi overclockçularını bir araya getirdiği ve 10000 dolar para ödülü sunduğu OC World Cup etkinliği Computex’te düzenleniyor. Bu yıl etkinliğe damga vuran işlemci, 255 W TDP’ye sahip olan 28 çekirdekli Intel Xeon W-3175X oldu.

Intel 10nm işlemcilerini tanıttı

Computex 2019 kapsamında yeni ürünlerini tanıtan Intel 10nm işlemciler için de bu etkinliği seçti. İşlemcilerin ilk özellikleri belli oldu...

28 çekirdekli Intel Xeon W-3175X overlock edildi!

Yaklaşık 3000 dolar değerinde olan bu işlemci ile 6 GHz’in üzerine çıkmak isteyen overclockçuların önündeki en büyük engel, soğutma. Zira, çekirdek sayısının fazla olması nedeniyle çalışma frekansı artırılan işlemcinin i7-7700K gibi diğer işlemcilere kıyasla çok daha iyi soğutulması gerekiyor.

Ekibin başında bu alanda başarısını kanıtlamış isimlerden Joseph Stepongzi “Steponz” yer aldı. Intel Xeon W-3175X’in yerleştirildiği ASUS ROG Dominus Extreme anakart üzerine 12 adet G.Skill Trident Z Royal 8 GB RAM takıldı.

Beklenildiği gibi en büyük zorluk soğutma tarafında yaşandı. Oldukça ağır olan soğutma kabininin işlemcinin her noktasına eşit şekilde sızı azot temas ettirmesi için anakart ve soğutma kabini üzerinde bazı modifikasyonlara imza atıldı.

İşlemcinin sıcaklığı -100 derecenin altına indirilirken, 6.1 GHz seviyesine kadar overclock yapılabildi. Cinebench R15 ile işlemci test edilmeye çalışıldığında ise 6.1 GHz seviyesinde mavi ekran alındı. İşlemcinin Cinebench R15 kullanılarak başarılı bir şekilde test edilebildiği çalışma frekansı 5.5 GHz oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?