banner29

Revize deprem ne demek? İlksel deprem ne demek? Artçı deprem ne demek?

Türkiye genelinde yaşanan son depremler listesine yer veren kurumun internet sitesinde yer alan revize depremi ve ilksel deprem terimlerini gören vatandaşlar, bu kelimelerin ne demek olduğunu sorguluyor. Peki, Revize deprem ne demek? İlksel deprem ne demek? Episantr ne demek? Deprem kuşağı ne demek? Depremçizer ne demek? Hiposantr ne demek? Artçı deprem ne demek? İşte detaylar

Bilim, Teknoloji 04.11.2020, 12:56
Revize deprem ne demek? İlksel deprem ne demek? Artçı deprem ne demek?

Türkiye genelinde yaşanan son depremler listesine yer veren kurumun internet sitesinde yer alan revize depremi ve ilksel deprem terimlerini gören vatandaşlar, bu kelimelerin ne demek olduğunu sorguluyor. Peki, Revize deprem ne demek? İlksel deprem ne demek? Episantr ne demek? Deprem kuşağı ne demek? Depremçizer ne demek? Hiposantr ne demek? Artçı deprem ne demek? İşte detaylar

REVİZE DEPREM NE DEMEK?

Revize deprem; meydana gelen depremin değerlendirmesinin hesaplanmasının yapılması sonrası net olarak hesaplanmış deprem verisi demektir.

İLKSEL DEPREM NEDİR?

AFAD ve Kandilli Rasathanesi'nde yer verilen ilkesel deprem terimi, ilk veriler ile hesaplanmış deprem demektir. Yani ilksel deprem revize edilmemiş deprem anlamına gelir.

ARTÇI DEPREM NE DEMEK?

Artçı deprem, şiddetli depremlerin ardından olan depremlere denilmektedir. Bu depremler uzun bir süre devam eder ve büyük depremle kırılmış yer altı tabakalarının iyice yerleşmesini sağlar.
Yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına “DEPREM” denir.


Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır.
Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yer yuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına “SİSMOLOJİ” denir.

DEPREM TERİMLERİ

Deprem: Yerkabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi sonucu oluşan sarsıntı.

İlksel deprem: Yer hareketinin oluşumuna ilişkin olarak ilk verilere göre değerlendirilmiş deprem.

Revize deprem: İlk değerlendirme sırasında gözden kaçan ayrıntıların dikkate alınmasıyla daha net hesaplanmış deprem.

Deprembilim: Depremleri, yer hareketlerini inceleyen bilim dalı. Sismoloji.

Deprembilimsel: Deprem bilimi ile ilgili, sismolojik.

Depremçizer: Yerkabuğunun sarsıntılarını çizmede ve depremin merkezini belirlemede kullanılan duyarlı aygıt, sismograf. Depremyazar.

Deprem bölgesi: Depremlerin sık oluştuğu gevşek ve kırık yeraltı bölgeleri.

Deprem kuşağı: Depremlerin belli bir düzlemde yer aldığı kuşak.

Deprem değişkenleri: Bir depremin tanımlanabilmesine yarayan odak noktası, dış merkez, odak derinliği, şiddet ve büyüklük gibi değişkenler.

Depremin büyüklüğü: Deprem sırasında açığa çıkan enerjinin büyüklüğü.

Depremin şiddeti: Herhangi bir derinlikte oluşan depremin yeryüzünde duyumsandığı noktadaki etkisidir. Bu etki, depremin büyüklüğü, odak derinliği, uzaklığı, yapıların depreme dayanıklılığı gibi etmenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Dış merkez (episantr): Depremin odak noktasına en yakın noktadır. Dış merkez alanı, depremin şiddetine bağlı olarak çeşitli büyüklüklerde olabilir.

Odak derinliği: Depremde enerjinin açığa çıktığı noktanın yeryüzünden en kısa uzaklığını anlatır. Tektonik depremler odak derinliklerine göre “sığ deprem”, “orta derinlikte deprem”, “derin deprem” diye sınıflandırılır. Yerin 0-60 km. derinliğinde olan depremler sığ deprem, 60-300 km. derinliğinde olan depremler orta derinlikte depremlerdir. Derin depremler ise 300 kilometreden fazla derinlikte olan depremlerdir. Türkiye’deki depremler genellikle sığ depremlerdir ve derinlikleri 0-60 km. arasındadır.

Odak noktası (hiposantr): Yerin içinde depremin enerjisinin ortaya çıktığı noktadır. Bu nokta “iç merkez” olarak da tanımlanmaktadır.

Sismograf: Yer hareketini sürekli olarak kaydeden düzenek. Depremyazar.

Sismogram: Sismografın kaydettiği iz.

Yerbilim: Yerküresinin oluşunu, yapısını, kaya ve maden türlerini inceleyen bilim. Jeoloji.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?