banner30

banner29

Telefonuna Tiktok indirenler bu haberi okur okumaz silecek!

Çin menşeili Tiktok uygulamasının kişisel verileri koruma kanunu ihlal ettiği ve telefonunuzdaki tüm bilgileri Çinli şirketlere sattığı öne sürüldü. Hatta bu konuda Tiktok'un Google, Facebook ve Microsoft gibi devleri geride bıraktığı vurgulandı.

Bilim, Teknoloji 30.06.2020, 17:21 30.06.2020, 17:45
Telefonuna Tiktok indirenler bu haberi okur okumaz silecek!

Çin hükümeti tarafından desteklendiği ve tüm dünyada kişisel verileri ele geçirmek için kullanıldığı belirtilen Tiktok hakkında çok ciddi bir iddia daha ortaya atıldı.

TELEFONUNUZLA BİRLİKTE TÜM ÖZEL BİLGİLERİNİZ TİKTOK'UN ELİNDE

Twitter üzerinde açıklamalarda bulunan bir kullanıcı, ''Kullandığınız telefonun tüm donanım parçalarıyla ilgili bilgiyi topluyorlar. (İşlemcisi, hafızası ve hafızayı ne kadar kullandığınız, ekran boyutu vs. HEPSİ) İndirdiğiniz tüm uygulamalar (ki önceden yükleyip sonra sildikleriniz de buna dahil) da kayıt altında ve saklanıyor. Networkle alakalı tüm bilgiler (ip’niz, yerel ip’niz, bağlandığınız wifi vs) Yazılım kısıtlamasını kaldırmak için jailbreak yapıp yapmadığınız Hemen hemen 30 saniyede bir gps ping’i yolluyormuş uygulama, yani konum bilginiz her 30 sn’de bir yedekleniyor. Yani eğer telefonunuzda Tiktok yüklüyse siz o sırada kullanmasanız bile nerede olduğunuzdan hep haberdar. Bu bilgileri de sakladığına göre Tiktok yüklü olduğu süre boyunca nerelerdeydiniz hepsininTiktok’ta olduğunu söyleyebiliriz. Galerinizde bulunan medya dahil hepsine erişim ve farklı cihazlarda görüntülenmesi için transcoding yapma izni bunları tek tek deaktive etmek teoride mümkün ama tonlarca sayfa okuyup yapmanız gerekiyor ve yapmamanız için ekstra korumalar konmuş,yani pratikte deaktive edemiyorsunuz. Bir de kamera ve mikrofona erişim olayı da sıkıntılı, uygulamayı kullanmazken bile Tiktok’un kameraya ve mikrofona erişimi olması gibi bi sıkıntı var. Kaydediyordur kaydetmiyodur orası meçhul tabii ki kaydetmiyorsa bile her an erişim izni olması bile yeterince korkunç. Android versiyonunda uygulamanın zip dosyası indirme, onu çözümleme ve çalıştırma yetkisi de var. Yani Tiktok istediği uygulamayı kullanan birinin telefonuna mesela çocuk pornosu indirebilir ve suçlayabilir veya herhangi bi algoritmayla cihazda virüs yayabilir. Aynı zamanda Tiktok kopyaladığınız her şeyi uygulamaya yapıştırmış gibi kaydedebiliyor ve uygulama bunu saklıyor. Kredi kartı numarası, iban, şifreleriniz falan. Eğer kopyaladıysanız artık tiktok’ta kayıtlılar. Çektiğiniz tüm videoları (gizli olanlar da dahil) Tiktok istediği gibi kullanabiliyor, Tiktok reklamlarındaki videolar sıradan kullanıcıların izni olmadan kullanılıyor mesela. Gizli olsa bile Tiktok bunu açıktan yayınlama hakkına sahip'' ifadelerini kullandı.

TİKTOK BİLGİLERİ ÇİN'E SATIYOR

Tiktok'un gizlilik ihlallerini açıklayan kullanıcı, daha önce yapılan haberlerde Tiktok hiç açılmazken bile telefondaki tüm sesleri kaydettiğini ortaya koyan haberi paylaştı. İnstagram, Facebook gibi uygulamaların sizin bilgilerinizi alıp reklam gelirini arttırmak için kullandığını belirten kullanıcı, Tiktok'un daha fazlasını Çin hükümetine teslim etmek için daha çok kural ihlal ettiğini vurguladı. En son geçen yıl 5.7 milyon dolar çocukların bilgilerini yasa dışı toplamaktan ceza alan Tiktok'un gizlilik ve güvenlik konusunda güvenilir olmadığını ısrarla belirtti.

HaberVakti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?