Tarihi seçimler sonrası muhalefette kazan kaynıyor. "Çocuk katilini övenle kazanmaktansa kaybedelim, Kemal Bey'in adaylığında mutabakatın ihlal edilmesine itiraz ediyorum" diyerek İYİ Parti'den istifa eden Yavuz Ağıralioğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e istifa çağrısında bulundu. Öte yandan parti kurup, kurmayacağı merak edilen Ağıralioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin 20 yılından çıkardıkları derslerle yeni bir parti kuracaklarının sinyalini verdi.

"YENİ NESİL SİYASET ANLAYIŞI GETİRECEĞİZ, GEREKİRSE PARTİ KURACAĞIZ"

AK Parti ve Erdoğan'ın 20 yılından çıkarttıkları ve öğrendikleri ışığında parti kuracağının sinyallerini veren Ağıralioğlu, "Bu siyaet dilinden yorulduk. Ben yeni nesil seçmenin şu gün hele hele bu kadar değişim umuduyla iktisara uğradığı bir yerde şöyle bir şey yapacağına inanıyorum. 'Sizin bize sunduğunuz hiçbir şeye inanmıyoruz artık. Biz artık kimi seçeceğimize, bize ne vaat ettiklerine, yapabilmek kapasitesine ve kalbine bakacağız.' Yeni nesil siyaset dediğim şey o benim. Yeni nesil tertemiz bir siyasal dil alanı var. Gerekirse parti kuracağız. Ben şöyle bakıyorum arkadaşlarımla parti kurmayacağım ben. Arkadaşlarımla da parti kuracağım ama bizim parti dediğimiz şey memlekette işini en iyi yapanların bizim de kendilerinden hissettiğimiz bir siyasal iklim. Şöyle bir şöhrete ihtiyacı var memlekette yeni siyasi iklimin. Bunlar birileriyle oturuyor, birileriyle beraberlerse bunlar memleketin en iyileridir. En ülkücüleri, solcuları, Alevileri, dindarlar değildir belki ama kesinlikle en iyileridir. Bu arada laik, dindar, ülkücü, alevi de olabilirler her şeyi olabilirler. Vatanlarına, milletlerine aidiyetleri varsa bayraklarını bayrak, vatanlarını vatan, devletlerini devleti biliyorlarsa inançlarının, mezheplerinin, meşreplerinin değil; eğitimlerinin, liyakatlerinin önemli olduğu, hak edenin hak ettiğini bulabildiği, iyiliğin, yetişkinliğin, donanımlı olmanın yegane kriteri olabildiği bir siyasal iklimi canlandırmaya çalışacağız. Bunu nereden öğrendik, Tayyip Bey'den, 20 yılından, AK Parti'nin 20 yılından öğrendik." dedi.

"TAYYİP BEY 'PARTİYİ MİLLET KURDU TABELAYI BİZ ÜSTÜNE ASTIK' DEMİŞTİ, BİZ DE O ZAMANI KOLLUYORUZ"

Ersin Tatar: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması dengeleri etkileyebilecek bir ağırlıkta konuşmaydı Ersin Tatar: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması dengeleri etkileyebilecek bir ağırlıkta konuşmaydı

Erdoğan'ın AK Parti'nin kuruluşundaki bir sözü hatırlatan Ağıralioğlu, "AK Parti'nin kuruluşunda güzel bir şey söylemişti Tayyip Bey, 'Partiyi millet kurdu biz üstüne tabela astık' dedi Tayyip Bey. Parti böyle kurulur. Partinin kuruluşu bir ihtiyaçtan doğmalı. O ihtiyaç siyasi olarak ete kemiğe bürünmelidir. O zamanlamayı o toplumsal hissiyatla buluşturduğunuz an gerisi sadece tabelayı milletin kalbine asmaktan ibarettir. O zamanı kolluyoruz." şeklinde konuştu.

"KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER İSTİFA SORUMLULUĞUNU TAŞIMASI GEREKİYOR"

"Bu kadar büyük bir değişim umudunun bu seçim sonuçlarıyla istifa sorumluluğunu taşıması gerektiğini düşünüyorum. Meral Akşener'in istifa etmesini söylememin nedeni kazanamayacaklarını bildiği ve masadan kalktığı halde Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını kabul etmesi. Hanımefendi bu mevzuda benim siyasi koordinatlarımı çizdiğim her şeyin arkasında aslında aynı hassasiyetlerle defalarca konuştu. Masadan kalktınız oturmayacaksınız."