banner29

Mezozoik nedir? Mezozoik zamanın özellikleri nelerdir?

Mezozoik nedir? Mezozoik zaman nedir? 2. zaman nedir? Mezozoik zamanın özellikleri nelerdir? Mezozoik zaman ne zamandır? Mezozoik zamanda hangi olaylar gerçekleşmiştir? Jeolojik çağlar nelerdir?

Coğrafya 02.10.2020, 15:03
Mezozoik nedir? Mezozoik zamanın özellikleri nelerdir?

Mezozoik nedir? Mezozoik zaman nedir? 2. zaman nedir? Mezozoik zamanın özellikleri nelerdir? Mezozoik zaman ne zamandır? Mezozoik zamanda hangi olaylar gerçekleşmiştir?

MEZOZOİK ZAMAN NEDİR? MEZOZOİK ZAMANIN ÖZELLİKELRİ NELERDİR?

Mezozoik zamanın bir idğer ismi 2. zaman olarak adlandırılır. yaklaşık 170 milyon yıl süren bu jeolojik çağ,  251 milyon yıl önce başlar ve 65.5 milyon yıl arasında yaşanan zaman olarak bilinmektedir. 

MEZOZOİK DÖNEMDE YAŞANAN OLAYLAR NELERDİR?

Bu dönemde yerkabuğu kırıklarla ayrılarak kıtalara ayrılmaya başlamıştır.

Kuzey Yarımkürenin kuzeyinde Laurasia, güneyinde ise Gondwana kıtası bulunmaktaydı. Yine bu dönemde Antarktika, Avustralya ve Hindistan Gondwana kıtasından ayrılmıştır. Güney Amerika ve Afrika kıtaları da bu dönemde meydana gelmiştir.

Alp Orojenezinin oluşum süreci başlamıştır.  Bu dönemde büyük oranda tortulaşma meydana gelmiştir. İlk çiçekli bitkiler, ilk kuşlar, ilk memeliler bu dönemde meydana gelmiştir. Dinazorlar bu dönemde ortaya çıkmıştır.

Ayrıca bu dönem dinazorların so ngöründüğü dönemdir. ( M.ö 65.5 milyon yıl)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?