Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: 28 Şubat mağdurlarının dosyaları tekrar incelenmeli

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, 28 Şubat ve FETÖ yargısının mağdurlarına ilişkin, "Bununla ilgili yapılacak olan şey dosyaların tekrardan gözden geçirilmesidir. Bununla ilgili Adalet Bakanlığının bir hazırlığı var." dedi.

Siyaset 13.03.2018 - 00:31 13.03.2018 - 00:31 Bülent Deniz
​Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, 28 Şubat ve FETÖ yargısının mağdurlarına ilişkin, "Bununla ilgili yapılacak olan şey dosyaların tekrardan gözden geçirilmesidir. Bununla ilgili Adalet Bakanlığının bir hazırlığı var." dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Fuat Sezgin dersliklerinde “Türkiye’de Darbeler, Anayasalar ve Siyaset” temasıyla gerçekleştirilen konferansa katılarak öğrencilere hitaben bir konuşma yaptı.

Konuşmasının ardından İLKHA muhabirinin 28 Şubat ve FETÖ yargısı mağdurlarının yeniden yargılanmasına yönelik çalışmanın yapılıp yapılmadığına ilişkin bir soruya Zengin, şu yanıtı verdi:

"Aslında bir şey yapılmıyor değil. Bu konuyla ilgili bir çalışma var. Tabii bu da paylaşılacak. Hukukçu olduğum için bu konulara sık sık gündemimize alıyoruz. Daha önce tarafların olduğu bir ortamda televizyonlarda bu konuyu konuştuk. Bence bunun bir kaç ayağı var. Birincisi özellikle 28 Şubat ile alakalı devam eden 28 Şubat’ın kendi davasıdır. Yani 28 Şubat’ı yapanlarla ilgili dava devam ediyor. Bunların içerisinde 90’a yakın yargılanan isim var. Dava süreci devam ederken hayatını kaybedenler de var. Bunlarla ilgili çok ağır cezalar isteniliyor. Ben bunu önemsiyorum. 28 Şubatla ilgili özellikle darbeci askerlerle ilgili yapılan yargılama sürecinin nihayete erdirilmesini ben çok önemsiyorum. Ama diğer taraftan o dönemde darbeye hazırlık olması açısından hayatları karartılan çok genç yaşta gerçek manada suçlarının ne olduğu belli olmadan hapse konulanlar, 10-20 yıl hapis yatan sonra çıkanlar var."

"Bununla ilgili yapılacak olan şey dosyaların tekrardan gözden geçirilmesidir"

Yargı ile ilgili verilmiş bir kararı kendiliğinden ortadan kaldırma şansının olmadığını vurgulayan Zengin, "(Kararları) KHK ile ortadan kaldırma gibi bir şansımız yok. Ama bununla ilgili yapılacak olan şey dosyaların tekrardan gözden geçirilmesidir. Bununla ilgili Adalet Bakanlığı'nın bir hazırlığı var. Bir çalışma içerisindeler. Eminim ki çalışmasını tamamlandığında bu dosyalar tek tek gözden geçirilecektir. Çünkü siz sadece ve sadece o hakimin ihraç ettiğiniz için onun verdiği bütün kararları ortadan kaldıracak olursanız bir kaos ortaya çıkar. Bundan dolayı bununla ilgili verilen kararları nasıl gözden geçirileceğine dair bir hazırlık aşaması var. En nihayetinde Adalet Bakanlığımız bu konuyla ilgili çalışmasını yapacaktır. Şunu çok net olarak söyleyebilirim ki Adalet Bakanlığı bu mağduriyetlerin farkındadır ve konuyla ilgili olarak nasıl doğru bir yöntem uygulanabilir, yargının bağımsız bir şekilde hüküm vermesinin önüne geçilmeksizin, buna halel getirmeden ama bu mağduriyetleri kaldırmak adına ne yapılabilir gibi çalışmaları var." dedi.

 

Yorumlar
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Gün oldu devran döndü! Mustafa Özer'den Ruşen Çakır'a gönderme...
Casus yazılım skandalı büyüyor! Macron cep telefonunu değiştirdi...
Taliban: Türkiye'nin Afganistan'a girmesine izin vermeyeceğiz
Fahrettin Altun açıkladı: HaberTürk'ü kınıyoruz!
CIA raporundaki şok 'Erbakan' detayı! En büyük problem teşkil eden kişi...
Amerikan Vakfı'nın fonladığı medya kuruluşlarının aldığı rakamlar ortaya çıktı
Türkiye'nin Kıbrıs için sunduğu iki devletli çözüm önerisini ABD reddetti
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@