banner29

'Bir trilyon çekirge Türkiye'ye doğru geliyor'

Afrika ve Asya'yı talan eden çekirge sürülerinin İran ve Irak'tan sonra Türkiye'ye gelme ihtimalinin bulunduğu ortaya atıldı. Söz konusu iddialar hakkında henüz somut bir delil ortaya konulamadı ama iddialar her geçen gün artmaya devam ediyor.

Dosya 12.03.2020, 14:14 12.03.2020, 15:36
'Bir trilyon çekirge Türkiye'ye doğru geliyor'

Afrika'yı talan eden sayılarının bir trilyonu bulduğu söylenen çöl çekirgelerinin Türkiye'ye doğru geldiği öne sürüldü. 35 bin insanın bir günde tükettiği gıdayı bir günde tüketebilen çekirgeler tüm dünyayı korkutmaya devam ediyor.

ÇÖL ÇEKİRGELERİ NEDİR VE NEREDEN GELİYORLAR?

Normal çekirgelerden farklı olarak çöl çekirgeleri daha hızlı adapte olma ve uzun yol kat edebilme becerilerine sahip bu çekirgeler kendi ağırlıkları kadar yiyeceği tüketebiliyor. 1 kilometrekare büyüklüğündeki bir çekirge sürüsü ise neredeyse 40 milyon çöl çekirgesine ulaşıyor. Etiyopya ve Kenya’da geniş alanlara yayılmış çekirge grupları görülürken, Somali’nin kuzey doğusunda çekirgeler üremeye devam ediy or ve erişkinliğe ulaşmamış yeni çekirge sürülerinin 1-2 hafta içerisinde ortaya çıkması bekleniyor. Uganda’nın Kenya sınırına yakın bir bölgesindeyse yetişkin bir çekirge sürüsü görülürken, Güney Sudan’ın güney doğusunda sadece bir çekirge sürüsünden geriye kalan yetişkin çekirgelere rastlandı.

ÇEKİRGE İSTİLASINDAN EN ÇOK HANGİ TARIM ÜRÜNLERİ ETKİLENDİ

DEİK Türkiye-Etiyopya İş Konseyi Başkanı Cüneyt Çöke, Bloomberg HT’ye verdiği bir mülakatta çekirge istilasında en çok hangi tarım ürünleri zarar gördüğünü açıkladı. Çöke, “Zarar gören ürünler genelde yeşil yapraklı bitkiler, bunların başında da teff ve mısır geliyor. Teff Somali, Eritre ve Etiyopya’da yetişen bir ürün ve yerel ekmeğinin ana maddesi.'' ifadelerini kullanmıştı.

DÜNYA GIDA VE TARIM ÖRGÜTÜ: TÜRKİYE RİSK TAŞIMIYOR

Dünya Gıda ve Tarım Örgütü'nün yayınladığı haritaya göre Türkiye risk içeren ülkeler arasında yer almadığı gözlendi. Haritaya göre yeşil bölgeler risk barındırmıyor. Sarı bölgeler hafif risk alanlarını ifade ederken, turuncu bölgeler çekirgelerin ürünler için tehdit oluşturduğu ve önlem alınması gereken bölgeleri gösteriyor. Kırmızı bölgeler ise yüksek risk alanlarını ifade ediyor.

TÜRKİYE'YE HANGİ TARİHLERDE ULAŞMA İHTİMALİ VAR?

Mart-Haziran ayları arasında Türkiye sınırına yakın bir bölgeden geçmesi beklenen çekirge sürüsünün haziran ayına kadar 400 katına kadar çıkabileceği belirtildi.

Kur-an'ı Kerim'de 'Çekirge istilası' ile ilgili ayetler

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?