Çin'den tarihi 'koronavirüs' pişkinliği!

Çin'in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs (Covid-19) salgının ardından binlerce insan ölürken, Çin'den bugün skandal bir açıklama geldi. Çin resmi kaynakları bugün ülkede herhangi bir vaka yaşanmadığını duyurdu.

Çin'den tarihi 'koronavirüs' pişkinliği!

2019'un Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde bulunan hayvan pazarındaki bir satıcıda ilk olarak tespi edilmişti. Vakaların artmasıyla birlikte durumu kontrol edebileceğini düşünen Çin hükümeti uzun bu süre virüsü gizlemiş ve daha sonra açıklamak zorunda kalmıştı. O günden bugüne gelinen süreçte binlerce insanın öldüğü Çin'de bugün koronavirüs vakasının yaşanmadığı açıklandı. Söz konusu açıklama dünyada şaşkınlığa ve tepkiye neden oldu.

TEDAVİSİ YOK VE TÜM DÜNYAYA YAYILDI

Henüz tedavisi bulunmayan koronavirüs hakkında yürütülen çalışmalarda, yeni bir aşının bulunmasının 1.5 yılı bulabileceği belirtiliyor. İnsanlara sıvı teması ve yakın mesafeyle bulaşan virüsün kuluça dönemi 14 gün olarak belirtildi. Antartika hariç neredeyse tüm dünyaya yayılan virüsün, yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunan hastalarda büyük risk içeriyor. 

ÇİN'DEN ŞÜPHE ÇEKEN AÇIKLAMA

Bugün İtalya'da yaşanan koronavirüs kaynaklı ölümlerin Çin'i geçmesinin ardından, tüm dünyanın kafasını kurculayan sorulmaya başlandı. Bu gelişmenin ardından Çin'in de bugün herhangi bir koronavirüs vakasının ülkede yaşanmadığını açıklamasıyla birlikte, tüm dikkatler Çin'e çevrildi. Virüsün kontrolsüz bir şekilde yayıldığı Çin'de ölü ve vaka sayılarının propaganda amaçlı saklı tutulduğu konusunda şüpheler artmaya devam etti.

ÇİN'E TEPKİ YAĞDI

Çinli yetkililerin yaptığı ''Çin'de koronavirüs vakaları artık ülke dışından geliyor. Özellikle İran, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık’tan gelen insanların corona virüsü yayıyor.'' açıklaması 'pes artık' dedirtti. Yapılan son açıklamanın ardından sosyal medyada tüm dünyadan Çin'e tepkiler yağdı.

HaberVakti

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5