banner29

DEİK'te neler oluyor? Üyeler neden Erdoğan'a mektup yazdı?

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) üyesi bazı firma temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazarak genel kurul seçimlerinde hile yapıldığını öne sürerek DEİK Başkanlığı ve yönetimini şikayet etti. Ayrıca bazı yayın organlarının seçim öncesi MÜSİAD'ı hedef alarak seçimlere etki etmeye çalıştığı da ortaya çıktı.

Dosya 14.01.2020, 17:30 15.01.2020, 15:35
DEİK'te neler oluyor? Üyeler neden Erdoğan'a mektup yazdı?

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulu'nda hile yapıldığı öne sürüldü. İddianın merkezinde ise DEİK üyesi firmalar var. Söz konusu firmalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdıkları mektupta DEİK ve DEİK İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulu hakkında dikkat çeken iddialara yer verdi.

65 İŞ KONSEYİ DEĞİŞTİ

11 Ocak'ta gerçekleştirilen DEİK İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulu'nda 145 iş konseyinin yeni başkanları ve yürütme kurulu üyeleri seçildi. 145 iş konseyinin 121’inde oluşturulan mutabakat sonrasında tek liste ile seçimlere gidilirken, 24 iş konseyinde birden fazla liste seçim yarışına girdi. 65'e yakın iş konseyinde değişiklik yaşandı. 

'İCRA KURULU ÜYELERİ DEĞİŞMİYOR VE HİLE VAR'

Erdoğan'a gönderilen mektupta "DEİK başarı üreten, iş dünyasına yol çizen, ekonomimize ışık tutan bir kurum olmaktan çok uzaklaşmıştır" ifadeleri kullanılırken yıllardır İcra Kurulu'nun değişmemesi konusunda da sitemde bulunuldu. Söz konusu İcra Kurulu üyelerinin istedikleri kişiler lehine oy kullanarak, kendi istedikleri kişilerin başkan seçilmelerini sağladıkları öne sürüldü. DEİK İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulu'nda hile yapıldığının da belirtildiği mektupta, Vietnam İş Konseyi sandığında usülsuzluk yapıldığını tespit ettiklerini belirttiler.

DEİK'DE YABANCI AJANLAR MI VAR?

Yabancı ülke ajanlarının da DEİK kadrolarında yer bulduğunu öne süren üyeler, MİT'e bu konuyu araştırması için çağrıda bulundu.

DERİN YAPI ŞÜPHESİ

DEİK'teki bir yapının Anadolu sermayeli yerli firmaları ve KOBİ'leri kendilerine tehdit olarak gördüğü ve önlerini kestiği belirtildi. DEİK Başkanı Nail Olpak'ın da bu yapının bir parçası olduğu öne sürüldü. Mektup, "DEİK Başkanlığını ve yönetimini, siyasi hedef ve arzusu olmayan, uluslararası arenalarda ve finans çevrelerinde saygınlığı olan, ekonomi ihracat ilişkisine hakim, egoları olmayan, mütavazi kişiler tarafından temsil edilmelidir." ifadesiyle son buldu.

SEÇİMLER ÖNCESİ MÜSİAD'I HEDEF ALDILAR

Bir kısım medya da bu süreçte kullanılarak, seçimli genel kurul öncesinde çıkartılan haberlerle MÜSİAD'ın hedef alındığı ortaya çıktı. Söz konusu haberlerde MÜSİAD üyelerinin DEİK'i ele geçirmeye çalıştığı yönünde ifadelere yer verildi. TÜSİAD'dan sonra MÜSİAD'ın da DEİK'ten tasfiye edilmesi için oluşturulan algı operasyonunun hangi merkezlerce yönetildiği henüz belirlenebilmiş değil.

İşte DEİK üyesi firmaların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilettikleri o mektup:

HaberVakti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?