banner29

Gültekin: Ahlakımızı Batı'ya bağlamayın!

Afyon Kocatepe Üniversitesi öğretim üyesi Mücahit Gültekin, 2011 yılında mecliste kabul edilen İstanbul Sözleşmesi üzerinden iktidara ve muhalefete eleştirilerde bulundu.

Dosya 03.07.2019, 13:22 03.07.2019, 14:46
Gültekin: Ahlakımızı Batı'ya bağlamayın!

Afyon Kocatepe Üniversitesi öğretim üyesi Mücahit Gültekin, son günlerde yaşanan LGBT olaylarıyla ilgili çarpıcı bir değerlendirmeyle dikkat çekti.

LGBT'NİN LGB'Sİ ANAYASAYA YERLEŞTİ

24 Kasım 2011'de TBMM'de Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve BunlGültekinarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi 246 evet, sıfır ret oyuyula kabul edilmişti. İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen bu sözleşmenin meclisten geçmesiyle LGBT'nin LGB'si anayasa yerleştirildi ifadelerini kullanan Gültekin, bunun da tüm partilerle sağlanan uzlaşıyla gerçekleştiğini vurguladı.

İKTİDAR VE MUHALEFETİN ONAYIYLA GEÇTİ

TBMM'de yapılan konuşmada CHP'li Gülsün Bilgehan sözleşmenin çok önemli olduğunu vurgulayarak "Türkiye'nin bunu kabul etmesinin Avrupa Konseyi üzerinde olumlu izlenim bırakacağını" ifadelerini kullanmıştı. MHP adına da Mehmet Şanver "Kadının özne olduğu her konuda Meclis birlikte hareket etmeli" ifadelerini kullanmıştı. HDP grubu adına da Pervin Buldan İstanbul Sözleşmesini kabul ettiklerini belirtmişti. Son olarak AK Parti adına Nurettin Canikli'de sağlanan uzlaşıdan memnuniyet duyduğunu belirtmişti.

ASKERİMİZ VE EKONOMİMİZ GİBİ AHLAKIMIZI DA BATI'YA BAĞLAYAMAYIZ

İstanbul Sözleşmesiyle ilgili hatırlatmalarda bulunan Gültekin, ''NATO'ya ve IMF'ye girişimizde olduğu gibi ülkemizin askerini ekonomisini Batı'ya bağlayan meclisimizin ahlakımızı da batıya bağlamaya hakkı yoktur.'' ifadelerini kullanarak sert bir tepki gösterdi. Açıklamalarına devam eden Gültekin,''Bugün bu Meclis'in halka, kabul ettikleri bu sözleşmeyi iptal etme borcu vardır.'' dedi.

İşte Gültekin'in açıkladığı başımıza bela edilen olaylarla ilgili gelişmeleri sıraladığı floodu:

1-TBMM 24 Kasım 2011'de tarihinde nadir görülen "uzlaşı"lardan birine sahne oldu. O gün İstanbul Sözleşmesi ( Tam ismi: Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi) oylanacaktı.

2-AK Parti, CHP, MHP ve HDP milletvekileri Meclis'teki yerlerini almıştı. CHP adına Gülsün Bilgehan sözleşmenin "çok önemli" olduğunu, "Türkiye'nin bunu kabul etmesinin Avrupa Konseyi üzerinde olumlu izlenim bırakacağını" söyledi.

3-Sonra Pervin Buldan çıktı ve HDP grubu olarak İstanbul Sözleşmesi'ni onayladıklarını belirtti. Ardından MHP adına Mehmet Şanver konuştu. "Kadının özne olduğu her konuda Meclis birlikte hareket etmeli" dedi.

4-AK P. adına Nurettin Canikli çıktı, Sözleşme üzerinde sağlanan konsensustan memnuniyet duyduğunu belirtti.İstanbul Sözleşmesi o gün 246 kabul,"sıfır" ret oyuyla Meclis'ten geçti. LGBT'nin LGB'si hukuk hiyerarşisinin en üstündeki metne işte böyle yerleşti; ulusal bir uzlaşıyla.

5-Aynen NATO'ya girişimizde olduğu gibi (404 kabul oyu, "sıfır" ret), Aynen IMF'ye girişimizde olduğu gibi (305 kabul oyu, "sıfır" ret)... Ülkemizin askerini, ekonomisini Batı'ya bağlayan Meclis'in ahlakımızı da Batı'ya bağlama hakkı yoktur.

6-Bugün bu Meclis'in halka, kabul ettikleri bu sözleşmeyi iptal etme borcu vardır.

Haber Vakti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?