banner30

banner29

Ilıcak formülü

Yargıtay Başsavcılığı’nın iddianamesinde AK Partili vekiller hakkında istenen siyaset yasağı için Nazlı Ilıcak hakkındaki AİHM verdiği karar örnek gösterilecek.

Dosya 26.05.2008, 00:05 27.07.2019, 16:51
Ilıcak formülü

Yargıtay Başsavcılığı’nın iddianamesinde kendileri için siyaset yasağı istenen TBMM İnsan Hakları Komisyonu başkanı Zafer Üskül, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, eski AK Parti milletvekili Cavit Torun ve eski AK Parti milletvekili Mehmet Elkatmış, bireysel başvuru taleplerinin Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmesinin ardından AİHM’e başvuracak. 5 yıllık yasağın ağır bir yaptırım olduğunu savunacak olan AK Partili vekiller, eski FP milletvekili Nazlı Ilıcak hakkındaki AİHM kararını örnek gösterecek.

TÜRKİYE UYGULAMADI

AİHM, 2007’de verdiği kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin seçme ve seçilme hakkını düzenleyen maddesinin ihlal edildiği gerekçesiyle, 5 yıllık siyaset yasağını “Ağır ve orantısız bir ceza” olarak nitelemişti.

Burhan Kuzu, “AİHM’e başvurmayı düşünüyoruz” dedi. Kuzu, Nazlı Ilıcak hakkında verilen kararı anımsatarak, “Bu hüküm türkiye’de uygulanmadı” diye konuştu. Kuzu, AİHM kararının, hakkında siyasi yasak istenen 71 AK Partili vekili de ilgilendireceğini belirtti.

-----

ÖN SAVUNMADA ILICAK VURGUSU

AK Parti, beş yıllık siyaset yasağının ağır bir yaptırım olduğu yönünde AİHM’den çıkan kararı, Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu ön savunma metnine şöyle koymuştu: “Bir siyasi partinin kapatılmasına neden olduğu gerekçesiyle partili milletvekillerinin parlamento üyeliğinin düşürülmesi ve beş yıl süreyle herhangi bir partide yer alamaması yaptırımı, AİHM’nin 1 no.lu protokolünün 3’üncü maddesine aykırılık sonucunu doğurabilecektir. 2002 kararında AİHM bunun orantılı bir yaptırım olmadığına karar vermiştir. Aynı şekilde, partilerinin kapatılması sonucu haklarında siyaset yasağı getirilen Nazlı Ilıcak, Merve Kavakçı ve Mehmet Sılay’ın başvuruları üzerine, 2007 yılında aİhm, sözleşme’nin seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir.”

------

KENDİMİ SAVUNMAK HAKKIM

Zafer Üskül bireysel başvuru taleplerinin reddedildiğini anımsatarak AİHM’e başvurmayı düşündüklerini belirtti. Üskül, savunma hakkının adil yargılama için şart olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
“Dava tüzel kişiliğe açılmış olabilir, ancak siyaset yasağı kişilere geliyor. suçlanan savunmasını yapabilmeli. siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin davalarda, yargıtay başsavcısı’ndan sonra kapatılması istenen partinin genel başkanı ve genel başkanlığın tayin ettiği bir vekilin savunmasının dinleneceği öngörülüyor. anayasa mahkemesi, parti mensuplarına bireysel savunma olanağı verilmeyeceğini, ancak yazılı savunmalarını partiye ulaştırmalarına engel bulunmadığını kararlaştırdı.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?