banner30

banner29

Muhammet Binici yazdı... 'Siyasette dalgalanmaya Napolyon örneği'

Haber Vakti yazarı Muhammet Binici kaleme aldığı son yazısında İtalyanların en önemli tarihi şahsiyetlerinden Napolyon Bonaparte üzerinden bir değerlendirme yaparak bugünkü siyasi dalgalanmayı yorumladı.

Dosya 16.02.2020, 16:46 16.02.2020, 17:05
Muhammet Binici yazdı... 'Siyasette dalgalanmaya Napolyon örneği'

İşte o yazı...

Siyasette dalgalanmaya Napolyon örneği

Fransız İhtilalinden bir müddet sonra Napolyon Bonapart Fransa’nın başına geçer. Fransız ordusunda büyük reformlar yapar. Muazzam bir teşkilatçıdır. Gözü kara ve çok cesaretlidir.

Bir vakit sonra İngiltere’ye kafa tutmaya başlar. Kısa zamanda İber Yarımadasını ve Orta Avrupa’yı kontrol altına alır. Bakar ki; İngiltere’yi Görünüşte kraliçe ama arkasında derin devlet varî Yahudi tüccarlar idare ediyor. Global sömürü için kurdukları  Doğu Hindistan Ticaret Şirketi (East India Company bunlardan bir tanesi) bütün Dünya’yı ahtapot gibi kuşatmışlar İngiliz Kraliçesi’ni de avuçlarının içine almışlar ve Dünya’yı yönetiyorlardı. Rothschild hanedanlığı İtalya, Avusturya, Almanya, ve Hollanda'yı kapasayan küresel banka ağını kurmuştu. Bu ağı Londra'dan yönetiyordu.

Napolyon, Fransa’nın Dünya liderliğini ele geçirmesi için, bu ticaretin baltalanması gerektiğini düşünür. Bunu yapmak için İngiliz Tüccarların kolunu budamaya karar verir. Napolyon’un emeli Rus Çar I. Aleksandr’ı, Britanyalı tacirlerle ticaret yapmayı durdurmaya zorlamak ve böylece Birleşik Krallığı zayıflatarak savaşı sonlandırmaya çalışmak, nihai hedefi ise ticaret yollarını ele geçirmekti. Bunun için o günkü Dünya şartlarında dev bir ordu hazırladı. Moskova’ya sefere çıktı. (24 Haziran 1812) Normal şartlarda Rusya seferine Nisan ayı başlarında çıkması gerekirken Haziran ayının sonunda çıkması sebebiyle yaz mevsimi kısa bir müddetten sonra bitti. (Hitler’de aynı hatayı yapmış 22 Haziran’da Rusya seferine başlamıştı.) Rus ordusu bütün ekili arazileri yakıp yerleşim yerlerini yıktığı için Napolyon girdiği (mahallinden) şehirlerde ikmal yapamadı ve ordusunu barındıramadı.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?