banner29

Müzelerimiz Siyonist firmaya mı emanet?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl Mart ayında Müze ve Örenyeri gişelerinin işletmesine ilişkin ihaleye gitmişti. İhaleyi Sicpa Turkey firması kazanmıştı. O günden sonra Sicpa Türkiye hakkında çeşitli iddialar ortaya atıldı. İsviçre'de kurulan firmanın kurucusu Maurice Amon'un siyonist örgütlere para aktardığı iddia edildi.

Dosya 17.07.2019, 16:59 02.08.2019, 18:27
Müzelerimiz Siyonist firmaya mı emanet?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) tarafından Müze ve Örenyerlerinde bilet ve bilet ürünlerinin tasarımı geliştirilmesi ve satış kanallarının yönetimine ilişkin kiralama ihalesi 1 Mart 2018 Perşembe günü gerçekleşmişti.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Müze ve Örenyerlerinden Topkapı Sarayı, Ayasofya, Topkapı Sarayı Harem Dairesi,  İstanbul Arkeoloji, Türk ve İslam Eserleri, Pamukkale, Efes ve Göreme gibi Müze ve Örenyerlerinin de içinde bulunduğu 54 Müze ve Örenyeri için yapılan ihaleye 2 firma katılmıştı. Kanal 7’nin de bünyesinde bulunduğu Beyaz Holding’in Etkin Eğitim firması ve İsviçre kökenli Sicpa Turkey firması gerekli yeterlilikleri sağlayarak açık artırmaya katılma hakkı kazanmıştı.

9 YIL BOYUNCA İŞLETECEK

O dönem yapılan açık artırma neticesinde en yüksek teklifi (3.907.000.000,00 TL) veren Sicpa Turkey firması ihaleyi kazanmıştı ve 9 yıl boyunca  Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan Müze ve Örenyerleri gişelerini işletme hakkını kazanmış oldu. Etkin Eğitim firması da vermiş olduğu 3.860.000.000,00 TL teklifle az farkla ikinci olmuştu.

KUTSAL EMANETLERDEN DE SORUMLU OLACAK

İhalenin Sicpa şirketine verilmesi onaylanırsa söz konusu şirket Topkapı Sarayı içinde bulunan Kutsal Emanetler bölümünün de sorumluluğunu üstlenecek.

Ulusal basında yer alan iddialara göre;

EN BÜYÜK YAHUDİ FİNANSÖRLERDEN OLDUĞU İDDİASI

İhaleye katılan üç firmadan biri olan Sicpa, 1927'de Maurice Amon tarafından İsviçre'de kurulmuş Siyonizm destekçisi bir işletme olduğu iddia ediliyor. Sitesinde yer alan bilgiye göre yüzden fazla ülkenin paraları ile bilet, çek, pasaport, kimlik kartı gibi değerli evraklarının güvenlik uygulamasını yürüten ve Türk Lirasının güvenlik hizmetlerini de yapan firmanın, aynı zamanda en büyük Yahudi finansörlerinden olduğu belirtildi.

İHALE BU FİRMAYA VERİLİR Mİ?

Sitesinde “Türkiye ve Brezilya, güvenli bir ürün tanımlama, izlenebilirlik ve vergi mutabakat sistemini uygulayan ilk ülkelerdi” ifadelerine yer veren Sicpa firmasının ortağı ve yöneticisi Philippe Amon'un, Siyonist JN1 adlı haber kanalı, Yahudi Dünyası Konferansı (Jewish World Conference) ile Kudüs'te Müslümanların mukaddeslerini çiğneyen işgalci İsrail'in önemli kurumlarından Siyonist Herzilya'nın da finansal destekçilerinden biri olduğu iddia edildi.

BAKANLIK İDDİALARI YALANLADI

Konuyla ilgili eleştirilere cevap veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, ''Müze ve ören yerlerinin işletme, idare, güvenlik, bakım ve onarım yetkisi ile müzelerimizde bulunan tarihi eserlerin sorumluluğu Bakanlığımıza aittir.'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (3)
Yazıklar olsun 2 yıl önce
Yani memleketin kültür bakanlığında müzeleri işletecek memur kalmadığının ispatı oluuor bu haber öylemi vah memleketim vah bütün tarihimiz yahudilerin emrind mi şmdi
Şukrettin 2 yıl önce
YALAN HABER. TAM SİZİN TIYNETİNİZE UYGUN. TEYİT.ORG'A BAKABİLİRSİNİZ
Memo memo 10 ay önce
teyid.org bakanlığın verdiği bilgiye göre kendisince yanlı yirum yapmış. Hem Bakanlık, Sicpa, Dossim e ulaşamadım diyor hem de olay hakkında karar veriyor. Bakanlık gişeleri Sicpa ya kiralamış Sicpanin şuan ki sahibi Flippe Aron dur. İsrail destekli şahıs
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?