banner29

Prof. Dr. Osman Çakmak yazdı: Yaşayan gezegenimiz ya da dengeler dünyası

Yazarımız ve aynı zamanda Fen Bilimci Prof. Dr. Osman Çakmak, kaleme aldığı son yazısına "Yaşayan gezegenimiz ya da dengeler dünyası" başlığını attı ve dünyamızın biz insanlar için yaratıldığını vurguladı. "Demek ki Dünya’ya şöyle bir baktığımızda, bütün varlıkların ve faaliyetlerinin bize baktığını, bizim için olduğunu fark ederiz." ifadelerini kullanan Çakmak, "Ayrıca şunu da biliriz ki, kâinat ve içindeki her şey bizlere kendi arzularıyla hizmet etmiyor, bizim için çalıştırılıyorlar." İşte Prof. Dr. Osman Çakmak'ın yazısının tamamı...

Dosya 17.02.2021, 23:51
Prof. Dr. Osman Çakmak yazdı: Yaşayan gezegenimiz ya da dengeler dünyası

Yazarımız ve aynı zamanda Fen Bilimci Prof. Dr. Osman Çakmak, son yazısına "Yaşayan gezegenimiz ya da dengeler dünyası" başlığını atarak okuyucularına sundu.

"Demek ki Dünya’ya şöyle bir baktığımızda, bütün varlıkların ve faaliyetlerinin bize baktığını, bizim için olduğunu fark ederiz." ifadelerini vurgulayan Prof. Dr. Çakmak, kainat verendeki her şeyin bizlere kendi arzularıyla hizmet ettiğini de cümleleri arasıa  ekledi.

İşte Prof. Dr. Osman Çakmak'ın son yazısının tamamı:

Karanlık ve soğuk uzay boşluğu içerisinde hızla yol alan, Dünya dediğimiz sıcak ve canlı bir yuva içindeyiz. Bizim için hazırlanmış bu uzay gemisinde eksikliğini hissettiğimiz bir şey yok. Burada yüzyıllar boyunca dinamik bir denge içinde tutulmuş ortalama sıcaklık değerleri var. Yani Dünya tam bize göre hazırlanmış… Bunu daha iyi anlayabilmek için, yakın komşumuz Ay’a bir göz atmak kâfidir. Orada, gündüzleri 120 dereceye ulaşan kavurucu bir sıcaklık, geceleri ise; sıfırın altında 150 dereceye düşen dondurucu soğuk vardır. Ay, göktaşı yağmurları, ultraviyole ve kozmik ışınlarla delik deşik olmuş; ıssız, sessiz ve hayat belirtisi olmayan bir diyardır.

En karmaşık işler için bile, en kısa ve en uygun çözüm yollarının sunulduğu dünyamızda; en basit unsurlara büyük vazifeler yüklenmiş harika mekanizmalar işletilmektedir. Bu tedbirler sayesinde, lâtif bir iklim, ideal hava-basınç-sıcaklık-yağış değerleri sağlanmış. Şimdi Dünya’nın ortalama sıcaklık değerinde kalmasına katkıda bulunan sistemlerden sadece bir kaçını kısaca ele alalım:

TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?