banner29

Ülkücü Mustafa Erol nasıl öldürüldü? Şehit edilişinin arkasında...

1980 Askeri Darbesi öncesinde ülkede yaşanan sağ-sol çatışmalarında çok sayıda vatan evladı hayatını kaybetmişti. Bu vatan evlatlarından biri de Mustafa Erol'du. Peki Mustafa Erol nasıl öldürüldü?

Dosya 23.02.2020, 11:01 23.02.2020, 11:29
Ülkücü Mustafa Erol nasıl öldürüldü? Şehit edilişinin arkasında...

Mustafa Erol nasıl şehit edildi?

1 Mart 1977 sabahında İstanbul'da lapa lapa kar yağıyordu. Adana Öğrenci Yurdu'nun 3. katında 6. nolu odasında Keküklü 2 ülkücü ve Siirtli Sami Selçuk'la birlikte kalıyordu. 

Aslen Giresunlu olan Erol, hem okuyup heme de Halkalı Yem Sanayisi'nde çalışıyordu. Cinayetten 5-6 gün sonra yapılacak olan grev oylamasında, Marksist-Leninist sendikaya karşı koyan ülkücüleri yıldırmak için bir grup silahlı ve bombalı komünist, yurdun 6 nolu odasına bomba atti. Atılan bomba sonucunda Mustafa Erol şehit olurken, oda arkadaşı Sami Selçuk'ta yaralandı. Saldırganların 3. kata bombayı fırlatabilmek için, yurdun karşısına parketmiş bir minibüsü kullandığı daha sonra yapılan incelemelerde ortaya çıktı.

Ülkücülerin karda cenaze yürüyüşü

Erol'un şehit edilmesinin ardından cenazesi Muratpaşa Camisine getirildi. Ülkücülerin başucu resmi olan “karda cenaze yürüyüşü” fotoğrafı, şehit Mustafa Erol’un Muratpaşa Camii önünde cenazesinin taşındığı sırada çekilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?