banner30

banner29

ABD basınında yeni iddia! "İade edilmesi gerek..."

ABD Başkanı Donald Trump'ın kişisel avukatı olan Rudolph Giuliani'nin 2017 yılında FETÖ elebaşı Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesini ısrarla dile getirdiği, Trump'ın da o dönem buna sıcak baktığı iddia edildi.

Dünya 16.10.2019, 13:53
ABD basınında yeni iddia! "İade edilmesi gerek..."

Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın kişisel avukatı Rudolph Giuliani'nin 2017 yılında Başkan ile yaptığı özel sohbetlerde teröristbaşı Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini ısrarla dile getirdiğini bildirdi.

Gazete, New York eski Belediye Başkanı olan Giuliani'nin Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) elebaşısı Gülen'in iade edilmesi gerektiği konusunda ısrarcı olduğu dönemde henüz Trump'ın avukatı olmadığını ancak en önemli destekçilerinden biri olarak Beyaz Saray'ı sık sık ziyaret ettiğini belirtti.

Gazete, adının açıklanmasını istemeyen eski yetkililere dayandırdığı haberinde, Giuliani'nin o dönemde neredeyse başka hiçbir şey konuşmadığını ve Trump nezdinde bu konuyu her fırsatta gündeme getirdiğini yazdı.

Gazeteye konuşan bir eski yetkili, o dönem Giuliani'nin tüm dikkatinin bu konu üzerinde olduğunu belirterek, "Gülen'den başka bir şey konuşmuyordu" dedi.

"TÜRK HÜKÜMETİNE ÇALIŞIYOR KANISI ORTAYA ATILDI"

Eski yetkililer, o dönemde Beyaz Saray danışmanlarında Giuliani'nin Türk hükümeti adına teröristbaşının iadesini savunduğu yönünde kaygılar oluştuğunu belirtti.

Washington Post'a konuşan bir başka yetkili de, "Sırf Erdoğan'a iyilik yapmış olmak için Gülen'i yakalayacak değildik" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ve kişisel avukatı Rudolph Giuliani...

TRUMP SICAK BAKIYORDU, YETKİLİLER KARŞI ÇIKTI

Haberde, Trump'ın ise bir dönem bu fikre sıcak baktığı ve FETÖ liderinin durumuyla ilgili bilgi almak için danışmanlarına baskı yaptığı da öne sürüldü.

Eski bir yetkili, Trump'ın Erdoğan'dan "arkadaşım" diye bahsedip, "neden Gülen'in Türkiye'ye iade edilemediği" sorusunu sık sık sorduğunu söyledi.

Gazete, "Yönetim içindeki yetkililer, bu fikre şiddetli karşı çıkıyordu ve Başkan'a da bu adımın hukuki süreçleri ihlal edebileceği ve kendisine siyaseten zarar verebileceğini söylediler" diye yazdı.

Habere göre, o dönem Beyaz Saray'da olan üst düzey yetkililer, 2017 yılında Giuliani'nin Türkiye'nin çıkarlarını savunmak için ödeme alıyor olabileceği kaygısıyla kendisine gidip artık Trump'la görüşmelerinde Türkiye ile ilgili meseleleri gündeme getirmemesini istedi.

GİULİANİ: KULAĞA SAÇMA GELİYOR

Giuliani, Washington Post'un teröristbaşı Gülen'in iadesiyle ilgili iddialar hakkındaki sorusuna, avukat ile müvekkil gizliliği gerekçesiyle yorum yapamayacağını ama böyle bir şeyin "kulağa saçma geldiğini" söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?