banner30

banner29

ABD'nin göbeğinde milyonlarca kişi elektriksiz kaldı! Donma tehlikesi yaşıyorlar...

ABD'nin Teksas eyaletindeki soğuk havalar hayatı felç etti. Enerji kaynaklarının zarar gördüğü eyalette milyonlar insanın elektrik ve ısınma ihtiyaçları karşılanamıyor. Şimdiye kadar 20'den fazla insan soğuk nedeniyle yaşanan kaza ve yangınlarda öldü.

Dünya 18.02.2021, 11:33
ABD'nin göbeğinde milyonlarca kişi elektriksiz kaldı! Donma tehlikesi yaşıyorlar...

Kuzey kutbundan ABD'nin iç ve güney bölgelerine inen dondurucu soğuklar, ülkede hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Ülkede 15 Şubat’tan bu yana kar ve buzlanmanın etkisinde olan eyaletlerde şu ana kadar en az 20 kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin de hala elektrik kesintisi yaşadığı belirtildi.

Söz konusu ölümlere, yollardaki buzlanma nedeniyle meydana gelen trafik kazalarının yanı sıra, elektriklerin olmaması nedeniyle vatandaşların araç içlerinde ısınmaya çalışırken karbonmonoksit zehirlenmesinin veya evlerde çıkan yangınların sebep olduğu bildirildi.

Teksas Fort Worth'da 13 çocuğun karbonmonoksit zehirlenmesinden tedavi altına alındığı kaydedildi.

ABD Ulusal Meteoroloji Servisinden yapılan açıklamada, 100 milyondan fazla kişinin sert kış şartları nedeniyle "ikaz" altında olduğu belirtilirken, kar yağışının yarından itibaren Teksas'ta devam etmekle birlikte kuzeydoğu bölgesi eyaletlerine doğru ilerleyeceği aktarıldı.

Associated Press ajansına konuşan Ulusal Meteoroloji Servisinden Bob Oravec, "Birçok bölgede, insanların yaşadığı sefaleti ortadan kaldırabilecek gerçekten hiçbir şey yok." ifadesini kullandı.

TEKSAS'TA 2,7 MİLYON KİŞİ HALA ELEKTRİKSİZ

Ülkede elektrik kesintilerini takip eden "poweroutage.us" sitesi ise Teksas, Louisiana ve Mississippi'de hala 3 milyondan fazla kişinin elektriksiz olduğunu açıklarken, Apalaçya ile Pasifik Kuzey Batı bölgelerinde de en az 500 bin kişinin aynı sorunla mücadele ettiği bilgisini paylaştı.

Elektrik kesintisinden en fazla etkilenen eyalet Teksas'ta yetkililerin, Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı'ndan (FEMA) hastane ve bakımevlerinde kullanılmak üzere 60 jeneratör talep ettiği duyuruldu.

Eyalette ayrıca elektrik kesintisi ve aşırı soğuklar nedeniyle şu ana kadar binden fazla kişinin sığındığı en az 35 sığınma evinin açıldığı belirtildi.

Eyaletteki elektrik akışını yöneten Texas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ERCOT), 600 bin ev ve iş yerindeki elektrik kesintisinin onarıldığını, ancak hala 2,7 milyondan fazla eve elektrik ulaştırılamadığını açıkladı.

Çevredeki 14 eyalete elektrik sağlayan The Southwest Power Pool şirketi, aşırı ısı kullanımından kaynaklı şebekeye yüklenme nedeniyle "elektrik sisteminin bütününü korumak için" abonelere dönüşümlü olarak elektrik verildiğini aktardı.

KURTARILAN KAPLUMBAĞALAR

Eyaletin güneyindeki sahilde soğuktan kurtarılan kaplumbağaların bir kısmının ölüm tehlikesi bulunuyor. Elektrik kesintileri ve gaz borularının patlaması nedeniyle binaların içleri de dondurucu seviyelere düştü.  Kurtarılan yüzlerce kaplumbağa koruma altına alındı. ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan bir barınaktaki maymun, lemur ve kuşlar elektrik kesintisi nedeniyle soğuktan telef oldu.

Eyalette 15 Şubat’tan bu yana etkili olan sert kış koşulları nedeniyle elektrik kesintisi hayatı olumsuz etkiledi.

"Primarily Primates" adlı barınağın yetkililerinden Brooke Chavez, 70 dönüm arazide 400’den fazla maymuna ev sahipliği yapan barınakta pazartesi sabah saatlerinde elektriğin kesildiğini belirtti.

Barınaktaki hayvanları kurtarmak için jeneratör, soba ve battaniye kullandıklarını ifade eden Chavez, barınağın ısısının belli bir düzeye çıkmasının ardından hayvanları San Antonio Hayvanat Bahçesi’ne taşıdıklarını aktardı.

Chavez, taşıma işleminin ardından barınağın bulunduğu araziyi taradıklarını söyledi.

Birkaç maymun, lemur ve çok sayıda kuşun soğuk nedeniyle telef olduğunu kaydeden Chavez, barınağın bulunduğu alanın karla kaplı olması nedeniyle kaç hayvanın öldüğünü bilmediklerini vurguladı.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ELEŞTİRİSİ

Öte yandan kesinti nedeniyle milyonlarca kişinin elektriksiz kaldığı eyalette, yenilenebilir enerjinin güvenilirliğine ilişkin olumsuz görüşler paylaşıldı.

Cumhuriyetçi Senatör Steve Danies, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, "Bu, doğal gaz ve kömür gibi güvenilir enerji kaynaklarına olan ihtiyacın mükemmel bir örneğidir." yorumunu yaptı.

Teksas Tarım Departmanı yetkililerinden Sid Miller de Facebook'tan yaptığı paylaşımında, "Teksas'a başka bir rüzgar türbini inşa etmemeleri gerektiği" görüşünü aktardı.

Eyaletteki elektrik akışını yöneten Teksas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ERCOT) ise eleştirilere doğal gaz, kömür ve nükleer enerji sistemlerinde yaşanan arızaların donmuş güneş paneli ve rüzgar türbinlerinin iki katı kesintiye neden olduğunu belirterek yanıt verdi.

ERCOT, 15 Şubat'ta sert kış şartlarının etkili olduğu eyalette "acil durum" koşullarına girildiğini ve dönüşümlü kesintiler başlatıldığını açıklamıştı.

KARA KIŞ, COVİD-19 AŞI ÇALIŞMALARINI DA ENGELLİYOR

Kötü hava şartlarının, ülkedeki yeni tip corona virüs (Covid-19) aşılama çalışmalarını da yavaşlattığına dikkati çeken yetkililer, söz konusu eyaletlere yeni aşı dozlarının ulaştırılmasında sıkıntı yaşandığını ifade etti.

Birçok aşı randevusu iptal edilirken, yetkililer, aşırı soğuk ve buzlanma nedeniyle vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarı ve trafiğe çıkmaması uyarılarını yineledi.

Ulusal Meteoroloji Servisi, hafta sonundan itibaren Teksas ve civarı eyaletlerde sıcaklığın yükselmeye başlamasını beklediklerini kaydetti.

RAFLAR BOŞALDI

Eyalet genelinde binlerce insan temel ihtiyaçları almak için marketlere yöneldi. Saatlerce sıra bekleyen insanlar market raflarını boşalttı. 

Bilim insanları, genellikle Kuzey Kutbu'nda yaşanan bu seviyedeki arktik soğukların, insanların neden olduğu küresel ısınmadan dolayı güney alt enlemlere doğru daha sık ve uzun kalacak şekilde kaymaya başladığı değerlendirmesinde bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?