banner29

ABD'ye büyük öfke!!

ABD güçlerinin Afganistan'ın Herat kentine düzenlediği saldırıyı protesto etmek için halk sokağa döküldü.

Dünya 24.08.2008, 01:21 19.07.2019, 23:22
ABD'ye büyük öfke!!

Amerikan güçlerinin Afganistan’da ‘yanlışlıkla’ sivil öldürmesinin ardı arkası kesilmezken dün yine ABD komutasındaki işgal güçlerinin Herat’a bağlı Şindand muhitine düzenlediği saldırıda 19’u kadın, 50’si çocuk 76 sivil öldü.

Bugün sokaklara dökülen binlerce Afganlı, ABD bombardımanı sert bir dille kınadı. Herat’ta, öfkeli halk hava saldırısını kınamak için geniş protesto eylemi düzenledi. Protesto eyleminde koalisyon güçleri aleyhine ağır sloganlar atıldı.

ABD’nin bu bölgenin Taliban güçlerinin önemli yerleşim yerlerinden biri olduğuna inandığı için buraya yönelik şiddetli saldırıyı planladığına inanılıyor. Büyük bir faciaya yol açan saldırı Afgan halkının ülkedeki Amerikan askeri güçlerinin haziran ayında bir düğün törenine yaptıkları 50 kişinin ölümüne yol açan saldırıyı henüz unutamadıkları bir zamanda gerçekleşti.

ABD, KARZAİ'Yİ DİKKATE ALMIYOR

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Amerika’nın Herat şehrindeki saldırısını eleştirerek bu saldırının afgan hükümetinin bilgisi dışında gerçekleştirildiğini dile getirdi. Hamid Harzai gazetecilere yaptığı açıklamada Amerika’nın Afganistan’daki tek taraflı faaliyetlerini şiddetle eleştirdi.

Devlet Başkanı Karzai’nin ülkedeki Amerikan saldırılarını kınaması ilk değil, Karzai daha önce de birkaç kez Amerikan güçlerini yaptıkları saldırıdan dolayı eleştirmişti. Bu saldırı Amerika’nın Karzai’nin tenkitlerini hiç dikkate almadığını gösteriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?